عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

Fly Wheel چیست ؟

Fly Wheel چیست ؟
سه شنبه 21 تیر 1390  04:17 ق.ظ


Fly Wheel یا چرخ تیار صفحه ای است گرد و سنگین که بعنوان منبع ذخیره انرژی جنبشی استفاده می شود. البته فلایویل منبع انرژی قابل بازیافت تعریف شده است.
فلایویل ها در مقابل تغییراتی که می خواهند بر سرعت گردش آن ها اثر بگذارند مقاومت می کنند که همین امر باعث تداوم گردش میل لنگ در هنگامی که یک نیروی پیچشی (گشتاور) نا هموار بر آن اعمال می شود می گردد مثل اعمال فشار یک موتور پیستونی بر میل لنگ.
فلایویل ها همچنین می توانند بوسیله موتور های کوچک به کار گرفته شده تا در یک دوره زمانی بلند مدت انرژی را ذخیره کرده و آن را در یک دوره زمانی کوتاه آزاد نمایند.
اخیرا تحقیقات گسترده ای پیرامون استفاده وسیع تر و بهتر از فلایویل ها به عنوان منابع ذخیره انرژی صورت گرفته است.
چرخ جنبشی نوعی فلایویل می باشد که در فضا پیماها بعنوان وسیله ای برای چرخش فضا پیما به جای موتورهایی که از سوخت برای این کار استفاده می کنند بکار می رود.
استفاده از فلایویل به زمان های خیلی دور بر می گردد. قدیمی ترین مثال در استفاده از این وسیله مربوط به چرخ کوزه گرها می باشد. در انقلاب صنعتی اروپا James Watt به ساخت و توسعه فلایویل ها در موتور های بخار کمک کرد و در زمان معاصر نیز James Pickard وسیله ای با تلفیق فلایویل و میل لنگ برای تداوم عمل کرد آن در لحظه چرخش ساخت.
البته نباید فراموش کرد که ایده اولیه چرخ تیار را می توان در طرح های دانشمند، محقق، مهندس، معمار، ستاره شناس، زیست شناس و نقاش برجسته ایتالیایی، Lenardo Da Vinci مشاهده کرد.


نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها