عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

تاریخچه گوشی پزشكی

تاریخچه گوشی پزشكی
سه شنبه 21 تیر 1390  04:19 ق.ظ

گوشی پزشكی وسیله ای جدانشدنی از پزشكان است و با وجود پیشرفت های فوق العاده فن آوری هنوز ابزارهای پیشرفته تشخیصی نتوانسته اند جای این وسیله كوچك را بگیرند.
۱۸۶ سال پیش در سال ۱۸۱۹ میلادی، یك پزشك فرانسوی به نام Rene Laennec یك گوشی پزشكی چوبی را ساخت ، این وسیله در آن زمان فقط یك دهانه برای قرار گرفتن روی گوش داشت و قسمتی از آن كه روی سینه بیمار قرار می گرفت، دارای ابعاد بزرگی بود. تا آن هنگام پزشكان گوششان را مستقیما روی سینه بیماران قرار می دادند تا صدای قلب را بشنوند اما روزی دكتر رنه لینك، برای ویزیت یك زن جوان هنگامی كه قصد شنیدن صدای قلب زن را داشت، از گذاشتن گوشش روی سینه این زن دچار شرم زدگی شد، به همین خاطر تصمیم گرفت تا وسیله ای بسازد كه هم پزشكان و هم بیماران راحت تر باشند.
در سال ۱۸۴۳ یك پزشك ساكن نیویورك به نام George P. Cammann تغییراتی در گوشی ایجاد كرد، لوله آن را قابل انعطاف كرد و دو مجرا برای قرار گرفتن روی هر دو گوش برای آن ساخت.
در سال ۱۸۵۵، دكتر كامان نوعی گوشی ساخت كه از وسایل زیر ساخته می شد؛ قسمتی كه روی سینه قرار می گرفت از چوب آبنوس، تیوب ها از سیمی كه روكشی از پارچه ابریشمی آغشته به صمغ داشت و قسمتی كه درون گوش ها قرار می گرفت از عاج ساخته شده بود. تا سال ۱۹۶۰ تغییرات عمده ای در گوشی پزشكی ایجاد نشد، در این زمان بود كه دكتر لیتمن، استاد دانشگاه هاروارد گوشی پزشكی ای ساخت كه ویژگی های آكوستیك خوبی داشت. دكتر لیتمن یك پژوهشگر قلب بوده و در زمینه الكتروكاردیوگرافی نیز در جهان ، مطرح می باشد.
وی در سال ۱۹۶۱ در مجله AMA، ویژگی های یك گوشی پزشكی ایده آل را توضیح داد و گفت: بهتر است قسمت سینه ای گوشی، دو قسمت داشته باشد، یك قسمت به نام bell برای شنیدن اصوات بم و یك قسمت دارای دیافراگم پلاستیكی برای فیلتر كردن اصوات بم. تیوب گوشی باید سخت و درای مجرای واحد و تا حد امكان كوتاه باشد و گوشی طوری طراحی شود كه سبك باشد و بتوان با آن راحت كار كرد. در حال حاضر گوشی های لیتمن مشهورترین مارك بازار گوشی ها و به همین اندازه محبوب و پرفروش هستند و اكنون پیشرفت های تكنولوژی توانسته تحولات و ویژگی های جدیدی برای گوشی ها به ارمغان آورد.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها