عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

جدول نیاز دانشگاهها به عضو هیئت علمی/ دانشگاههای دولتی در صدر جدول

جدول نیاز دانشگاهها به عضو هیئت علمی/ دانشگاههای دولتی در صدر جدول
سه شنبه 21 تیر 1390  04:53 ق.ظ

جدول وضعیت مطلوب اعضای هیئت علمی دانشگاههای کشور منتشر و بر اساس آن وضعیت مطلوب و مورد نیاز برای جذب اعضای هیئت علمی در دانشگاههای دولتی، پیام نور و آزاد اعلام شد.

به گزارش خبرنگار مهر، برای رسیدن به وضعیت مطلوب اعضای هیئت علمی باید سه شاخص استاد به دانشجو، نیاز به هیئت علمی و هرم هیئت را در نظر گرفت.

در این میان برای هر یک از زیرنظامهای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه پیام نور، دانشگاه آزاد اسلامی، مراکز آموزش عالی مستقل، سایر دستگاههای اجرایی و همچنین وزارت آموزش و پرورش این سه شاخص در نظر گرفته شده است.

در جدول زیر وضعیت مطلوب اعضای هیئت علمی این زیرنظامها در سه شاخص مطرح شده، نشان داده شده است.

جدول وضعیت مطلوب اعضای هیئت علمی دانشگاههای کشور

ردیف زیرنظام شاخص استاد به دانشجو نیاز به هیئت علمی هرم هیئت علمی
1 دانشگاههای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری 17 25707 90 درصد استادیار و بالاتر
2 دانشگاه پیام نور 250 1313 60 درصد استادیار و بالاتر
3 دانشگاه آزاد اسلامی 40 16371 60 درصد استادیار و بالاتر
4 مراکز آموزش عالی مستقل 40 3839 60 درصد استادیار و بالاتر
5 سایر دستگاههای اجرایی 17 _ 90 درصد استادیار و بالاتر
6 وزارت آموزش و پرورش 40 1979 _
7 مجموع _ 57229 _
با مشاهده این جدول می توان به این نتیجه رسید که دانشگاههای وزارت علوم در آینده باید از بالاترین درصد هیئت علمی استادیار به بالا برخوردار شوند و همچنین شاخص استاد به دانشجو دراین دانشگاهها 17 به 1 در نظر گرفته شده است. این درحالی است که وضعیت مطلوب جذب هیئت علمی در دانشگاه پیام نور به دلیل نیمه حضوری بودن آن دارای پایین ترین سطح نسبت استاد به دانشجو است.
عدد استاندارد جذب هیئت علمی
جمع کل نیاز به هیئت علمی کشور در شرایط مطلوب چیزی در حدود 57 هزار نفر است.
به گفته حسین نادری منش - معاون آموزشی وزارت علوم جذب سالیانه 7 هزار عضو هیئت علمی در شرایط مطلوب قرار دارد اما اگر بتوان این تعداد را به 50 هزار عضو رساند آنوقت به شرایط استاندارد خیلی خوبی می رسیم.
نادری منش با توجه به آمار موجود، به سرعت جذب اعضای هیئت علمی اشاره کرد و گفت: سرعت جذب هیئت علمی ازد رصد پائینی برخوردار است، بنابراین باید با تمام توان برای افزایش جذب اعضای هیئت علمی حرکت کنیم. پ
برنامه های جذب تا پایان برنامه پنجم
محمدرضا مردانی - رئیس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم نیز با بیان اینکه روند رو به رشد جذب اعضای هیئت علمی در 2 سال گذشته از سیاستهای اصلی وزارت علوم بوده است، گفت: با توجه به سیاست های وزارت علوم امیدواریم روند رو به رشد جذب اعضای هیئت علمی در سال 90 نیز ادامه داشته باشد و با برنامه ریزیهای صورت گرفته در هیئت مرکزی جذب تا پایان برنامه پنجم توسعه بتوانیم به استاندارد جهانی نسبت استاد به دانشجو در کشور دست پیدا کنیم.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها