عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

استفاده از «ميدازولام» داخل بيني در کاهش اضطراب کودکان قبل از بيهوشي موثر است

استفاده از «ميدازولام» داخل بيني در کاهش اضطراب کودکان قبل از بيهوشي موثر است
سه شنبه 21 تیر 1390  06:28 ق.ظ

جراحي براي كودكان يك تجربه تنش زا و شديد محسوب مي‌شود. بنابراين بايد راه‌هايي را پيدا کرد تا كودك به راحتي با اين موقعيت روبه رو شود و آن را قبول کند. تجويز داخل بيني ميدازولام يك روش مناسب است كه پژوهش فوق با هدف تعيين تأثير آرام بخشي اين روش در كودكان قبل از القاء بيهوشي توسط اکبر رستمي نژاد، مربي گروه هوشبري دانشکده پيراپزشکي دانشگاه علوم پزشکي ياسوج انجام شده است.

اين پژوهش يك كارآزمايي باليني است كه بر روي 60 كودك 2 تا 6 ساله با شرايط يكسان، در دو گروه مورد و شاهد انجام پذيرفت. 30 دقيقه قبل از القاء بيهوشي به گروه مورد 0.2mg/kgميدازولام و به گروه شاهد 0.04mg/kg نرمال سالين به صورت داخل بيني تجويز شد. اطلاعات با استفاده از نرم‌افزار SPSS و شاخص‌هاي توصيفي و آزمون آماري مان ويتني يو مورد بررسي قرار گرفت.

يافته‌ها حاکي از آن بود که 93.3 درصد از كودكان گروه مورد هنگام جدايي از والدين بدون گريه و گريه خفيف و 90 درصد كودكان گروه شاهد، گريه متوسط و شديد داشتند. 90 درصد كودكان گروه مورد بدون مقاومت و مقاومت خفيف و 76.6 درصد كودكان گروه شاهد مقاومت متوسط يا شديد داشتند. 73.4 درصد كودكان گروه مورد در شروع بيهوشي خواب و با تحريك بيدار شده، اما 63.3 درصد كودكان گروه شاهد بيدار و 30 درصد بي قرار بودند.

همچنين 90 درصد از كودكان گروه مورد موقع ورود سوزن وريدي بدون عكس‌العمل و عكس‌العمل خفيف و 83.3 درصد كودكان گروه شاهد كشيدن دست‌ها و حركات شديد بدن داشتند. 100 درصد كودكان گروه مورد هنگام ماسك گيري همكاري و امتناع خفيف، و 76.6 درصد كودكان گروه شاهد امتناع متوسط و شديد داشتند.

نتايج نشان داد: با توجه به معنادار بودن بررسي يافته‌هاي پژوهش در تمام موارد فوق، استفاده از ميدازولام با دوز 0.2mg/kg از طريق بيني جهت آمادگي كودكان قبل از القاء بيهوشي مناسب است.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها