عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

«ارج‌نامه‌ي احمد گلچين معاني» تدوين مي‌شود

«ارج‌نامه‌ي احمد گلچين معاني» تدوين مي‌شود
سه شنبه 21 تیر 1390  06:34 ق.ظ

«ارج‌نامه‌ي احمد گلچين معاني» به كوشش عنايت‌الله حميدي و علي ميرانصاري تأليف مي‌شود. اين اثر در مجموعه‌ي ارج‌نامه‌ها و ياد‌نامه‌هاي مركز پژوهشي ميراث مكتوب است كه پيش‌تر هم آثاري از اين مجموعه منتشر شده است.

 

به گفته‌ي اكبر ايراني - رييس مؤسسه‌ي پژوهشي ميراث مكتوب -، اين اثر در ادامه‌ي مجموعه‌ي ارج‌نامه‌هايي كه براي بزرگان و مفاخر فرهنگي - ادبي معاصر ايران تأليف شده، در دست تدوين است. در اين ارج‌نامه نيز به سياق ساير ارج‌نامه‌ها‌يي كه براي شخصيت‌هاي ديگر تأليف شده است، خدمات علمي - فرهنگي گلچين معاني تبيين مي‌شود، همچنين در بخش‌هايي ديگر، زندگي‌نامه، اسناد و مدارك و تصاوير و مقاله‌هايي در نقد آثار وي ارائه مي‌شود.

 

احمد گلچين معاني هجدهم دي‌ماه سال 1295 در تهران به دنيا آمد. از سيزده‌ سالگي به شعر علاقه‌مند شد. در نوزده‌سالگي به عضويت انجمن ادبي حکيم نظامي درآمد. مجموعه اشعار گلچين معاني بالغ بر 10هزار بيت است كه در قالب‌هاي غزل، قصيده، ترکيب‌بند، مثنوي، رباعي، مراثي، تواريخ و اخوانيات سروده شده است. اين شاعر و پژوهشگر 16 ارديبهشت سال 1379 از دنيا رفت. آرامگاه احمد گلچين معاني در مقبرة‌الشعراي توس قرار دارد.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها