عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

مهدویت از دیدگاه دین پژوهان غربی

مهدویت از دیدگاه دین پژوهان غربی
سه شنبه 21 تیر 1390  07:48 ق.ظ

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، مهدویت از دیدگاه دین پژوهان غربی به قلمسید رضی موسوی گیلانی با همت بنیاد فرهنگی مهدی موعود (عج) و مركز تخصصیمهدویت روانه بازار نشر شد.
اینكتاب در ده فصل تدوین یافته است. فصل نخست كتاب به بررسی مهدویت از دیدگاهشرق‌شناسان می‌پردازد كه در آن به تعریف شرق‌شناسی و دوره‌های مختلف آناشاره شده است. در ذیل همین بخش آمده است: «رجوع به منابع دست دوم درزمینه اسلام و دیگر ادیان شرقی و همچنین كلی‌نگری به جای جزیی‌نگری درزمینه شناخت مذاهب اسلامی و برگزیدن شیوه تاریخی در تحلیل تمدن اسلامی راباید از جمله دیگر جنبه‌های آسیب‌شناسانه شرق شناسان و دین پژوهاناسلام‌شناس دانست.»
در فصل دوم با عنوان «دیدگاه پدیدار شناسانه هانریكربن پیرامون مهدویت» به بررسی اندیشه‌ها و آرای این فیلسوف پرداخته است.تفكر كربن درباره عرفان و فلسفه اسلامی، تأثیر آرای سهروردی بر پدیدارشناسی كربن و عوامل تأثیر‌گذار بر نگرش كربن درباره مهدویت از جمله مسایلیاست كه در این فصل به آن پرداخته شده است.
در فصل‌های دیگر كتاب،اندیشه‌ها و پژوهش‌های برخی فیلسوفان غربی درباره مهدویت مورد تبیین قرارگرفته است. «جیمز دار مستتر»، «فان فلوتن»، «ایكناتس گلدتسیهر»، «ادواردبراون»، «مارگو لیوث»، «ژوزف كنت دوگوبینو»، «همیلتون گیب» و آلانه ماریشیمن» از جمله فیلسوف‌هایی هستند كه دیدگاه‌های آنها مورد بررسی قرارگرفته است.
در فصل نهم، ذیل عنوان «امامت در اندیشه شیعه» آمده است«شیمل شخص مجتهد را در فرهنگ شیعه همان جانشین مقام امام مهدی(عج) و مسؤولتصمیمات فقهی در جامعه می‌داند و می‌نویسد: در بین شیعیان دوازده امامی،شاید بتوان مجتهد را یك روحانی نامید، زیرا وی به گسترش حكمت امام غایب وهدایت جامعه در تصمیمات فقهی، بر مبانی یك بصیرت عمیق‌تر دینی كمك می‌كند.»
كتاب«مهدویت از دیدگاه دین پژوهان غربی» نوشته سید رضی موسوی گیلانی با همتبنیاد فرهنگی مهدی موعود (عج) و مركز تخصصی مهدویت با شمارگان سه‌هزارنسخه، در 224 صفحه و به قیمت 1400 تومان روانه بازار نشر شد.

 

برگرفته از سایت تبیان

amir83610

amir83610
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1390 
تعداد پست ها : 995
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها