عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

عوامل خطر ساز سکته های قلبی :

عوامل خطر ساز سکته های قلبی :
سه شنبه 21 تیر 1390  09:07 ق.ظ

فاکتور های مشخصی که عوامل خطر سازی کروناری نامیده می شوند، ریسک حمله قلبی را بالا می برند. این فاکتورها باعث تشکیل ناخواسته رسوبات ( آترواسکلروز ) شده که شریانهای بدن از جمله قلب را تنگ می کنند. عوامل خطر سازی کروناری عبارتند از :

فشار خون بالا ، سطح بالای کلسترول خون ( LDL  یا کلسترول بد ) ، سیگار کشیدن ،فعالیت بدنی کم ، چاقی ، دیابت ، استرس ، الکل ، سابقه خانوادگی حمله قلبی ، هوموسیستین ، CRP، فیبرینوژن .

۱- عواملی که قابل تغییر نیستند

ارثی : بیشتر بیماریهای قلبی و عروقی دارای سابقه خانوادگی می باشند.

مردان : شانس بیشتری برای ابتلا دارند.

سن : اکثر حملات قلبی در افراد بالای ۶۵ سال سن ، رخ می دهد.

۲- عوامل خطری که قابل تغییر هستند

سیگار کشیدن: سیگاریها دو برابر بیشتر در معرض خطر قرار دارند.

فشار خون بالا: چون سبب افزایش کار قلب می شود.

کلسترول بالای خون: سبب رسوب در دیواره شریان می شود.

۳- عواملی که قابل اصلاح هستند

دیابت: سبب افزایش کلسترول و تری گلیسرید خون می شود.

چاقی : روی فشار خون و کلسترول اثر دارد و باعث دیابت و فشار روی قلب می شود.

کم تحرکی: افراد غیر فعال دو برابر افراد فعال در معرض خطر سکته قلبی می باشد.

علائم و نشانه ها:

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، حمله قلبی علائم و نشانه های مختلفی دارد و تمام افرادی که دچار آن می شوند علائم مشابه و با شدت یکسانی را تجربه نمی کنند. غالباً نشانه های حمله قلبی در افراد مسن و یا دیابتی کمتر نمایان می شوند. بعضی از افراد هیچ علامتی ندارند، با این وجود هر چه علائم و نشانه ها بیشتر باشند، احتمال وقوع حمله قلبی بیشتر خواهد بود.

همچنین تشخیص حمله قلبی مشکل است زیرا اکثر علائم و نشانه های این حملات اختصاصی نبوده و با علائم و نشانه های سایر دستگاهها خود را نشان می دهند. علائم و نشانه های احتمالی یک حمله قلبی به صورت زیر بیان می شود:

 فشار ناراحت کننده، احساس پری ، فشردگی یا درد در مرکز قفسه سینه که دو دقیقه یا بیشتر طول بکشد ( این نشانه ممکن است ناگهان ظاهرشده و سریع هم از بین برود.) ممکن است درد به شانه ، گردن ، فک پایینی یا بازو انتشار پیدا کند.migna.ir

یک یا چند مورد از علائم زیر ممکن است وجود داشته باشد: ضعف ، گیجی ، تعریق، تهوع، تنگی نفس. ( تمامی این علائم خطر در هر حمله قلبی رخ نمی دهند و ممکن است تعدادی از آن ها وجود داشته باشد)

حمله قلبی معمولاً بطور ناگهانی روی میدهد.در هر مکانی (سرکار و یا در حالت استراحت زمان بازی و یا هنگام راه رفتن) ممکن است روی دهد. بسیاری از افرادی که دچار حمله قلبی می شوند علائم و نشانه های اخطار دهنده ( آنژین ) را ساعتها، روزها و یا هفته ها قبل نشان می دهند و زودرس ترین علامت پبش بینی کننده حمله قلبی دردی است در قفسه صدری که بطور مکرر با حرکت و فعالیت شروع شده و با استراحت برطرف می شود.

برخی ازحملات قلبی ناگهانی و شدید هستند . اما اکثر آنها به آهستگی آغاز می شوند و با درد یا ناراحتی خفیفی همراه میباشند. در این قسمت برخی از علایم حمله قلبی ذکر می شوند:
 احساس ناراحتی ، فشار ، پری یا درد در مرکز قفسه سینه که بیش از چند دقیقه به طول انجامیده یا رفع شده و دوباره بر گردد .
 احساس درد یا ناراحتی در یک یا هر دو بازو ، پشت ، گردن ، فک یا معده .
 تنگی نفس با یا بدون احساس ناراحتی در قفسه سینه .
 سایر علایم مانند تعریق سرد ، تهوع یا سبکی سر.
اگر شما یا یکی از همراهانتان دچار ناراحتی در قفسه سینه می باشید ، بخصوص اگر یک یا تعدادبیشتری از علایم ذکر شده را دارید، بیش از ۵ دقیقه تا درخواست کمک صبر نکنید . با ۱۱۵ یا مراکز اورژانس پزشکی منطقه خودتان (مراکز آمبولانس و . . .) تماس بگیرید ویااینکه فرد را مستقیما به بیمارستان برسانید .

علایم شایع
درد قفسه سینه یا احساس «سنگینی ، فشردگی یا له شدگی » در قفسه سینه  . دردی که از میان قفسه سینه به جناغ و گاهی به آرواره ، گردن ، بازوها، بین دو کتف یا بالای شکم نیز تیر می کشد.
احساس نزدیکی مرگ
تنگی نفس
تهوع و استفراغ
تعریق
منگی
ضعف
احساس خفگی

sadali

sadali
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : اسفند 1387 
تعداد پست ها : 1403
محل سکونت : خراسان رضوی
دسترسی سریع به انجمن ها