عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

تقسيم بندي جديد انساني بر مبناي باكتري روده

تقسيم بندي جديد انساني بر مبناي باكتري روده
سه شنبه 21 تیر 1390  09:15 ق.ظ

همان طور که چند گروه خوني اصلي وجود دارد و افراد دارنده اين گروه‌هاي خوني در جهان پخش شده‌اند، تنها سه نوع جمعیت میکروبی روده هم در انسان‌ها يافت مي‌شود. اين نتیجه تحقيق جديدي است كه كمك مي‌كند محققان به شكلي دقيق‌تر به چاقی، بیماری التهابی روده و نيز نحوه معالجه افراد بنگرند.
دسكو الریخ يكي از مؤلفان اين تحقيق مي‌گويد: «نتيجه اين مطالعه مهم است چراكه وقتي مي‌خواهيد افراد بیمار را با افراد سالم مقايسه كنيد، مي‌توانيد نوع روده آنها را با هم تطبيق دهيد.»
يافتن تنها سه نوع جمعیت میکروبی در روده انسان‌ها، نتیجه غیرمنتظره تجزیه و تحلیل‌هاي اولیه این گروه تحقيقاتي بود. بر اين اساس نوع آرايش ميكروبي‌اي كه هر كس در روده اش دارد به سن، جنس، ملیت یا رژیم غذایی او بستگي ندارد. الريخ مي‌گويد كه ما دليل اين تقسيم‌‌بندي را نمي‌دانيم.
يكي از توضیحاتي كه گروه تحقيقاتي در بوته آزمايش قرار داده این است که آرايش میکروبی روده براساس گروه خوني فرد تعیین می‌شود. توضيح ديگر اين است كه احتمالاً نوع جمعيت ميكروبي روده يك فرد را سوخت و ساز بدنش مشخص مي‌كند.
بر اين اساس سه مسیر عمده شیمیایی وجود دارد که افراد از طريق آنها از شر گاز هیدروژن اضافی روده بزرگ خلاص مي‌شوند. اين هيدروژن اضافي هنگام تخمیر مواد غذایی در روده بزرگ ايجاد مي‌شود و نوع روده ممكن است با اين مسيرهاي شيميايي در ارتباط باشد. شاید هم میکروب‌هاي اولیه يك نوزاد در نوع آرايش ميكروبي‌اش تعيين‌كننده باشد. نوع روده يك فرد ممكن است موجب شود هرچه را دوست دارد بخورد و لاغر بماند، يا موقعي كه بيمار است درد دل و روده بیشتري را نسبت به دیگران تجربه كند. نوع روده ممكن است در سوخت و ساز يك داروي مشخص هم تعيين‌كننده باشد.
در اين مطالعه، به منظور شناسایی میکروب‌های موجود در روده 22 اروپایی از غربالگری ژنتیکی استفاده شد. نتايج به دست آمده از اين مطالعه هم با نتایج بررسي نمونه‌هاي گرفته شده از 17 نفر در ایالات متحده و ژاپن مقایسه شد. وقتی که محققان كوشيدند بفهمند نمونه‌ها چه شباهت‌هايي با هم دارند، دریافتند که آنها به شكل منظمی در سه گروه قرار گرفته‌اند. پير بورك مؤلف ارشد اين مطالعه مي‌گويد: «با اين كه تعداد نمونه‌ها در این مطالعه اندك بود ولي باز هم ما از نتايج اين مطالعه شگفت‌زده شديم. حالا گروه ما بيش از 400 نمونه را بررسي كرده و باز هم همين دسته‌بندي را مشاهده كرده است.»
گروه همچنین به نتايجي رسيده كه براساس آنها مي‌توان گونه‌های باکتریايي روده را به ويژگي‌هاي فردي پیوند داد. برك مي‌گويد: «براين اساس من مي‌توانم بگويم شما چند ساله هستيد. اين كار بي‌‌فايده به نظر مي‌رسد زیرا شما می‌دانید چند ساله هستيد. اما این قبيل موارد را مي‌توان براي كارهاي ديگر مورد استفاده قرار داد.»

sadali

sadali
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : اسفند 1387 
تعداد پست ها : 1403
محل سکونت : خراسان رضوی
دسترسی سریع به انجمن ها