عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: هر که حسین را دوست بدارد، خداوند دوستدار او است. بحارالأنوار، ج43، ص261

ابولهب و همسرش ،از سخت ترين دشمنان پيامبر صلی الله علیه

سه شنبه 21 تیر 1390  09:35 ق.ظ

تفسير نمونه ج : 27ص :417
ولى با روشن شدن موضع ابو لهب پاسخ اين سؤال نيز روشن مى‏شود.
نام او عبد العزى ( بنده بت عزى ) و كنيه او ابو لهب بود ، انتخاب اين كنيه براى او شايد از اين جهت بوده كه صورتى سرخ و برافروخته داشت ، چون لهب در لغت به معنى شعله آتش است .
او و همسرش ام جميل كه خواهر ابو سفيان بود از سخت‏ترين و بدزبان ترين دشمنان پيغمبر اكرم (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) بودند.
در روايتى آمده است كه شخصى بنام طارق محاربى مى‏گويد : من در بازار ذى المجاز بودم ( ذى المجاز نزديك عرفات در فاصله كمى از مكه است ) ناگهان جوانى را ديدم كه صدا مى‏زند : اى مردم ! بگوئيد : لا اله الا الله تا رستگار شويد ، و مردى را پشت سر او ديدم كه با سنگ به پشت پاى او مى‏زند به گونه‏اى كه خون از پاهايش جارى بود ، و فرياد مى‏زد : اى مردم ! اين دروغگو است ، او را تصديق نكنيد ! من سؤال كردم اين جوان كيست ؟ گفتند : محمد است كه گمان مى‏كند پيامبر مى‏باشد ، و اين پيرمرد عمويش ابو لهب است كه او را دروغگو مى‏داند .
در خبر ديگرى آمده است كه ربيعة بن عباد مى‏گويد : من با پدرم بودم رسول الله (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) را ديدم كه به سراغ قبائل عرب مى‏رفت ، و هر كدام را صدا مى‏زد و مى‏گفت : من رسول خدا به سوى شما هستم ، جز خداى يگانه را نپرستيد ، و چيزى را همتاى او قرار ندهيد ... هنگامى كه او از سخنش فارغ مى‏شد مرد احول خوش صورتى كه پشت سرش بود صدا مى‏زد : اى قبيله فلان ! اين مرد مى‏خواهد كه شما بت لات و عزى ، و هم پيمانهاى خود را از جن رها كنيد ، و به سراغ بدعت و ضلالت او
تفسير نمونه ج : 27ص :418
برويد ، به سخنانش گوش فرا ندهيد ، و از او پيروى نكنيد ! من سؤال كردم او كيست ؟ گفتند : عمويش ابو لهب است.
در خبر ديگرى مى‏خوانيم : هر زمان گروهى از اعراب خارج مكه وارد آن شهر مى‏شدند به سراغ ابو لهب مى‏رفتند ، به خاطر خويشاونديش نسبت به پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) و سن و سال بالاى او ، و از رسول الله (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) تحقيق مى‏نمودند ، او مى‏گفت : محمد مرد ساحرى است ، آنها نيز بى آنكه پيغمبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) را ملاقات كنند بازمى‏گشتند ، در اين هنگام گروهى آمدند و گفتند : ما از مكه بازنمى‏گرديم تا او را ببينيم ، ابو لهب گفت : ما پيوسته مشغول مداواى جنون او هستيم ! مرگ بر او باد ! .
از اين روايات به خوبى استفاده مى‏شود كه او در بسيارى از مواقع همچون سايه به دنبال پيغمبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) بود ، و از هيچ كارشكنى فروگذار نمى‏كرد ، مخصوصا زبانى زشت و آلوده داشت ، و تعبيرات ركيك و زننده مى‏كرد ، و شايد از اين نظر سرآمد تمام دشمنان پيغمبر اسلام (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) محسوب مى‏شد ، و به همين جهت آيات مورد بحث با اين صراحت و خشونت او و همسرش ام جميل را به باد انتقاد مى‏گيرد .
او تنها كسى بود كه پيمان حمايت بنى هاشم را از پيغمبر اكرم (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) امضاء نكرد ، و در صف دشمنان او قرار گرفت ، و در پيمانهاى دشمنان شركت نمود.
با توجه به اين حقايق دليل وضع استثنائى اين سوره روشن مى‏شود . 
منبع : تفسیر نمونه : سوره مسد آیات 5 – 1
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 6234
دسترسی سریع به انجمن ها