عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

آيا تغيير قبله بخاطر خوشنودي پيامبر بود

آيا تغيير قبله بخاطر خوشنودي پيامبر بود
سه شنبه 21 تیر 1390  10:09 ق.ظ

آيا تغيير قبله بخاطر خوشنودي پيامبر بود
تفسير نمونه ج : 1ص :494
 
4-خطاب همگانى 
بدون شك خطابات قرآن و لو در ظاهر متوجه پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) باشد ، مفهوم عامى دارد كه شامل همه مسلمانان مى‏شود ( جز موارد معدودى كه دليل بر اختصاص آن به پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) در دست داريم ) با توجه به اين امر اين سؤال پيش مى‏آيد كه چرا در آيه فوق يك بار به پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) دستور مى‏دهد كه رو به سوى مسجد الحرام نماز بخواند ، و يكبار همه مؤمنان را مخاطب ساخته ؟ . 
اين تكرار ممكن است به اين دليل باشد كه مساله تغيير قبله يك مساله جنجالى و پر سر و صدا بود ، و امكان داشت ، به خاطر جنجالها و سمپاشيها ، ذهن افراد تازه مسلمان مشوب گردد ، و به عذر اينكه خطاب فول وجهك مخصوص پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) است از زير بار نماز خواندن به جانب كعبه شانه خالى كنند ، لذا خداوند بعد از اين خطاب مخصوص ، يك خطاب عام متوجه همه مسلمانان كرد تا تاكيد كند كه اين تغيير قبله به هيچوجه يك امر خصوصى نيست بلكه براى عموم مسلمانها است . 
 
5- آيا تغيير قبله به خاطر خشنودى پيامبر بود ؟
جمله قبلة ترضاها ( قبله‏اى كه از آن خشنود شوى ) ممكن است اين توهم را ايجاد كند كه اين تغيير به خاطر خشنودى پيامبر صورت گرفت ، ولى اين توهم با توجه به اين نكته از ميان مى‏رود كه بيت المقدس ، قبله موقت بود ، و پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) انتظار اعلام قبله نهائى را مى‏كشيد كه با صدور فرمان آن از يكسو زبان طعن يهود از مسلمانان قطع مى‏شد ، و از سوى ديگر موجبات علاقمندى بيشترى در مردم حجاز كه توجه خاصى به كعبه داشتند براى پذيرش آئين اسلام فراهم مى‏ساخت ، ضمنا اعلام قبله نخستين نيز اين اثر را داشت كه اسلام را از اينكه يك آئين نژادى باشد جدا كرد ، بعلاوه قلم بطلان بر بتهاى بت پرستان كه
تفسير نمونه ج : 1ص :495
در كعبه قرار داشتند كشيده بود.
منبع : تفسیر نمونه : سوره بقره آیات 157- 144
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

******

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 6234
محل سکونت : یزد
دسترسی سریع به انجمن ها