عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

فیبرها؛ دوستدار قلب

فیبرها؛ دوستدار قلب
سه شنبه 21 تیر 1390  10:14 ق.ظ

پیش از این نقش موثر فیبرها در کاهش میزان کلسترول و فشار خون شناخته شده بود، این نخستین باری است که تأثیر آن ها در کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی به اثبات می رسد. با وجود این که پیش از این نقش مفید و موثر فیبرها در کاهش میزان کلسترول خون به اثبات رسیده است، اخیرا یک پژوهش آمریکایی نشان داده است رژیم های غذایی سرشار از فیبر به سلامت قلب کمک می کند. نتایج این پژوهش در کنگره ی american heart associstion مطرح شد و به گفته ی محققان، رژیم غذایی سرشار از فیبرها به ویژه برای افراد بیست تا پنجاه ساله که کمتر در معرض مشکلات قلبی عروقی قرار دارند بسیار مفید است. بنابراین اگرچه پیش از این نقش موثر فیبرها در کاهش میزان کلسترول و فشار خون شناخته شده بود، این نخستین باری است که تأثیر آن ها در کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی به اثبات می رسد. به عقیده ی محققان روزانه 25 الی 30 گرم فیبر برای بدن افراد کافی است. علاوه براین لازم است که این فیبرها از مواد غذایی کامل تأمین شوند نه از مواد غذایی صنعتی.
مواد غذایی از قبیل بلغور جو دوسر، سبزیجات، غلات کامل، کنگر فرنگی،
لوبیا قرمز منابع سرشار از فیبرها محسوب می شونددکتر دونالد لیودهونس، متخصص قلب، که در این پژوهش نیز شرکت داشته است می گوید: «هر ماده ی غذایی صنعتی نیز می تواند سرشار از فیبر باشد اما همین ماده غذایی معمولا سرشار از سدیم نیز هست و حتی در مقایسه با به عنوان مثال سیب کالری بیشتری دارد و این در حالی است که میزان فیبر هر دو یکسان است». مواد غذایی از قبیل بلغور جو دوسر، سبزیجات، غلات کامل، کنگر فرنگی، لوبیا قرمز منابع سرشار از فیبرها محسوب می شوند.

sajad2007

sajad2007
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 9108
محل سکونت : رفسنجان
دسترسی سریع به انجمن ها