عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

مصرف «یخ های آماده قالبی» عامل مهمی در ابتلا به بیماری های گوارشی هستند

مصرف «یخ های آماده قالبی» عامل مهمی در ابتلا به بیماری های گوارشی هستند
سه شنبه 21 تیر 1390  10:23 ق.ظ

یک متخصص بیماری های عفونی با بیان اینکه بروز بیماری های شدید اسهالی، سلامت کلیه ها را تهدید می کند، گفت: در چنین شرایطی بدن و به ویژه کلیه ها در معرض کم آبی شدید قرار می گیرند و حتی ممکن است فعالیت کلیه ها متوقف شود.
بهرام حاجی کریم در گفت وگو با ایسنا با اشاره به افزایش بیماری های گوارشی در فصول گرم سال، اظهار کرد: این بیماری ها در صورت عدم پیگیری و درمان، فرد را دچار عوارض جبران ناپذیری می کند.
وی استفاده از محلول o.r.s را در زمان بروز بیماری های اسهالی توصیه کرد و افزود: بهترین و مناسب ترین درمان در صورت بروز این بیماری، استفاده از این محلول است ولی در صورت شدت بیماری، حتما باید به پزشک مراجعه شود.
حاجی کریم، عوامل میکروبی و ویروسی را شایع ترین علل بروز بیماری های اسهالی در فصول گرم سال عنوان کرد و گفت: این عوامل از طریق مواد غذایی و آب آلوده وارد بدن فرد می شوند.
وی با اشاره به اینکه پیروی از رژیم غذایی خاصی در این دوران توصیه نمی شود، خاطرنشان کرد: در حالت کلی، بیمار از مصرف مواد غذایی خاصی منع نمی شود و حتی استفاده از میوه جات و سبزیجات نیز در صورت شستشوی کامل، بلامانع است.
این متخصص همچنین استفاده از مواد غذایی حاوی مایعات زیاد را مفید دانست و افزود: در طول این دوران، استفاده از مایعات زیاد نیز برای فرد مفید است و نگرانی از مصرف بالای مایعات و تشدید بیماری بی مورد است.
حاجی کریم در این راستا عدم مصرف یخ های آماده قالبی را به ویژه در جاده های بین راهی گوشزد کرد و یادآور شد: اکثر این یخ ها به صورت غیر بهداشتی تهیه می شوند که خود نیز عامل بسیار مهمی در ابتلا به بیماری های گوارشی در فرد هستند.
متخصص بیماریهای عفونی، خاطرنشان کرد: رعایت بهداشت فردی و شستن مکرر دست ها در طول روز، از نکات بسیار مهم در پیشگیری از ابتلا به بیماری های گوارشی به خصوص بیماری های اسهالی است.

sajad2007

sajad2007
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 9108
محل سکونت : رفسنجان
دسترسی سریع به انجمن ها