عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

بدترین غذاها برای دور شکم شما

بدترین غذاها برای دور شکم شما
سه شنبه 21 تیر 1390  10:24 ق.ظ

یک بررسی جدید می گوید که ایجاد تغییراتی اندکی، مانند کنار گذاشتن یک وعده اضافی سیب زمینی سرخ کرده یا یک بطری نوشابه گازدار شیرین ممکن است اثرات درازمدتی بر اضافه وزن افراد داشته باشد.
به پژوهشگران دانشگاه هاروارد که نتایج بررسی خود را در "نشریه پزشکی نیوانگلند" منتشر کرده اند، 121000 نفر را در دهه های 30، 40 و 50 را برای 20 سال دنبال کردند، و در این مدت وزن، رژیم غذایی، عادات سبک زندگی آنها هر چهارسال مورد ارزیابی قرار دادند. آنها دریافتند که تفاوت های قابل ملاحظه ای درباره چگونگی تاثیر غذاها و نوشیدنی ها بر چاق تر شدن افراد در طول زمان وجود دارد. چیپس سیب زمینی بدترین عامل چاق کننده بود و میزان افزایش وزن ناشی از آن به ازای هر وعده غذایی بیش از سایر انواع غذاها بود. افرادی که یک وعده اضافی سیب زمینی مصرف کرده بودند، نسبت به آنهایی که این کار را نکرده بودند، در طول یک دوره چهارساله حدود 800 گرم افزایش وزن پیدا کرده بودند. و نوشیدن تنها یک قوطی نوشابه گازدارد قند دار در روز باعث افزایش نیم کیلو وزن در طول چهار سال شده بود. سایر غذاهای چاق کننده شامل گوشت قرمز، گوشت های فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس و الکل بودند. در جهت مقابل، بهترین غذاها از لحاظ عدم تاثیر بر وزن، شامل ماست، میوه و سبزی ها، غلات کامل سبوس دار، ومغزهای خوراکی مانند بادام و گردو می شدند. این یافته ها نشان می دهد که بدون توجه میزان کالری، برخی از غذاها به علت ساختمان شیمایی شان و یا چگونگی سوخت و سازشان در بدن اثر چاق کننده بیشتری دارند. داریوش مظفریان از دانشکده بهداشت عمومی هاروارد، سرپرست این پژوهش گفت: "باور معمول این بوده است که همه چیز را در حد متعادل بخورید و تنها میزان کلی کالری را کاهش دهید، بدون اینکه به این موضوع توجه شود که این کالری ها از چه غذاهایی منشا می گیرند. همه غذاها یکسان نیستند، و تنها خوردن در حد متعادل کافی نیست."

sajad2007

sajad2007
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 9108
محل سکونت : رفسنجان
دسترسی سریع به انجمن ها