عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

در طول سفر از غذاهای ساده استفاده کنید

در طول سفر از غذاهای ساده استفاده کنید
سه شنبه 21 تیر 1390  10:26 ق.ظ

رییس مرکز بین المللی طب مسافرتی ایران گفت: در مسافرت های تابستانی افراد باید از غذاهای ساده استفاده کنند بنابراین نباید از غذاهایی مانند الویه که برای تهیه آنها از مواد مختلفی استفاده شده را در سفر استفاده کرد.
دکتر مرتضی ایزدی افزود: اگر مسافرت افراد بیش از سه تا چهار ساعت طول بکشد و آنان نتوانند غذاهای خود را طی این مدت در وسایل سرمایشی قرار دهند به آنان توصیه می شود که مواد غذایی را به همراه نبرند و از مواد بسته بندی شده ای مانند کنسرو ها استفاده کنند یا در رستورانهای بین راهی که مورد تایید وزارت بهداشت و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هستند غذا بخورند. در این گونه رستوران ها تاییدیه این دو نهاد در محلی که قابل دید همگان است نصب شده است. وی در ادامه گفت: اگر خانواده ها قصد مصرف تخم مرغ پخته را در طول سفر دارند، این ماده غذایی را پیش از سفر نپزند و آن را در مقصد خریداری کنند علاوه بر آن با وجود آن که مصرف غذاهایی مانند کتلت و کوکو راحت است اما چون برای پخت این غذاها از مواد غذایی گوناگونی استفاده می شود بهتر است در مسافرتهای طولانی از آنها استفاده نشود. ایزدی تاکید کرد: اگرچه مصرف میوه ها و سبزیها در حین سفر توصیه می شود اما لازم است خانواده ها میوه ها و سبزی هایی را مصرف کنند که خود در روند تهیه آنها دخالت دارند بنابراین به آنان توصیه می شود حتی در رستوران ها و هتل های معتبر، سالاد و سبزی جات استفاده نکنند چون گاهی اوقات این کار منجر به ابتلا به برخی از بیماری ها می شود. وی افزود: لازم است افراد در رستوران ها و هتل ها از غذاهای ساده استفاده کنند و غذاهایی را مصرف نکنند که احتمال پخت مجدد آنها وجود داشته باشد. رییس مرکز بین المللی طب مسافرتی ایران در ادامه اظهار کرد: مصرف کباب کوبیده در رستوران ها و هتل ها توصیه نمی شود چون برای پخت آنها از مواد زیادی استفاده می شود. البته مسافران می توانند جوجه کباب مصرف کنند اما بهتر است مرغ نخورند. چون احتمال گرم کردن چندین باره مرغ وجود دارد. این کار باعث ابتلا به باکتری هایی مانند سالمونلا و ایکولای می شود. ایزدی در پایان به مسافران مناطق ساحلی توصیه کرد: اگر قصد مصرف غذاهای دریایی را در رستوران ها دارند از تازه بودن غذا اطمینان حاصل کنند علاوه بر آن برخی مواد غذایی مانند حلزون ها را مصرف نکنند چون امکان پخت کامل این ماده غذایی وجود ندارد. در نتیجه ممکن است افراد بر اثر خوردن آن به بیماری های شبه وبایی، اسهال و استفراغ شدید مبتلا شوند از سوی دیگر در این غذاها سمومی وجود دارد که باعث ابتلای فرد به سردرد، بدن درد و افزایش فشارخون شود.

sajad2007

sajad2007
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 9108
محل سکونت : رفسنجان
دسترسی سریع به انجمن ها