عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

برشته شدن مواد غذایی از افزایش وزن جلوگیری می کند

برشته شدن مواد غذایی از افزایش وزن جلوگیری می کند
سه شنبه 21 تیر 1390  10:28 ق.ظ

یک فوق تخصص گوارش گفت: برشته کردن مواد غذایی موجب کمتر شدن انرژی این مواد شده و از افزایش وزن جلوگیری می کند.
محسن اسماعیلی با اشاره به این که مواد غذایی در اثر حرارت زیاد، بافت و کیفیت خود را از دست می دهد، اظهار کرد: حرارت زیاد ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی موجود در سبزیجات را از بین می برد.
وی با بیان این که حرارت زیاد منجر به تولید چربی ترانس در روغن ها می شود، افزود: چربیهای ترانس عاملی برای بیماریهای قلبی عروقی و سرطان است و حرارت زیاد در روغن های غیراشباع موجب ایجاد این چربی در روغن می شود.
نایب رییس انجمن گوارش کبد چرب اصفهان با بیان این که باید از حرارت دادن زیاد روغن زیتون پرهیز کرد، گفت: چربیهای غیر اشباع روغن های مایع به دلیل ماهیت غیراشباعشان به حرارت بالا حساس هستند و با حرارت مستقیم بالا دستخوش تغیرات شده و سرطان زا می شوند.
اسماعیلی با اشاره به این که مصرف مواد غذایی سوخته عاملی برای ایجاد سرطان کبد است و می تواند سلامت انسان را به خطر بیندازد، بیان کرد: قهوه ای یا سیاه شدن انواع گوشت در اثر حرارت بالا می تواند قسمت های مختلف بدن را مستعد ابتلا به سرطان کند و افراد باید از مصرف قسمت های سوخته انواع گوشت ها پرهیز کنند.
وی کباب کردن، آب پز و بخارپزکردن مواد غذایی را بهترین شیوه طبخ مواد غذایی عنوان کرد و ادامه داد: البته سرخ کردن در برخی از مواد غذایی و سبزی ها به جذب بهتر مواد مغذی کمک می کند.
این فوق تخصص گوارش روغن هایی مانند کانولا و زیتون را به دلیل عدم وجود کلسترول و اسیدهای چرب غیراشباع برای حفظ سلامت دستگاه گوارش بسیار موثر دانست و تصریح کرد: روغن کانولا در بین روغن های گیاهی موجود در برابر حرارت دوام بیشتری دارد.
اسماعیلی با اشاره به این که روغنهای حیوانی ماهیت بسیار اشباع شده ای دارند، خاطرنشان کرد: این روغن ها چربی ترانس ندارند اما بهتر است مصرف روغن های حیوانی محدود شوند و از رژیم غذایی افراد کم تحرک حذف شود.
وی با بیان این که چربی ترانس هضم غذا در معده را دشوارتر می کند، اضافه کرد: این موضوع موجب باقی ماندن بیشتر مواد غذایی در معده می شود که خود عامل ایجاد کبد چرب و سرطان های روده بزرگ است.
نایب رییس انجمن گوارش کبد اصفهان اظهار کرد: مصرف میوه و سبزی و استفاده از رژیم های غذایی کم چربی از سرطان های دستگاه گوارش پیشگیری می کند.

sajad2007

sajad2007
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 9108
محل سکونت : رفسنجان
دسترسی سریع به انجمن ها