عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

یک راه کار موثر برای حفاظت از تخم مرغ در برابر باکتری های مضر

یک راه کار موثر برای حفاظت از تخم مرغ در برابر باکتری های مضر
سه شنبه 21 تیر 1390  10:35 ق.ظ

کارشناسان تغذیه درآمریکا ادعا کرده اند که سرد کردن تخم مرغ ها به محض اینکه از بدن مرغ خارج شدند روشی موثر برای مقابله با باکتری های بیماری زا و کشنده مثل سالمونلا است. اگر بلافاصله پس از این که مرغ تخم گذاشت، تخم آن سرد شود سیستم های دفاعی طبیعی این تخم مرغ ها در برابر باکتری های خطرناک غذایی تقویت می شود.
پروفسور کوین کینر از متخصصان علوم تغذیه در دانشگاه پورد و در این باره خاطرنشان کرد: وقتی تخم مرغ از بدن مرغ خارج شد به تدریج از مقاومت طبیعی آن در برابر عوامل بیماری زا کاسته می شود اما اگر طی فرآیندی سرد شود، سیستم های دفاعی آن دوباره تجهیز شده و افزایش پیدا می کند.
پروفسور کینر در آزمایشات خود متوجه شد که فرآیند سرد کردن سریع تخم مرغ در واقع مانع از رشد باکتری هایی مثل سالمونلا می شود.
به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، فرآیند سرد کردن در واقع می تواند داخل یک تخم مرغ را از دی اکسیدکربن اشباع کرده و سطح ph (وضعیت اسیدی) آن را تغییر دهد. پروفسور کینر می گوید این تغییرات با فعالیت آنزیمی موسوم به لیسوزیم در ارتباط است که از سفیده تخم مرغ در برابر باکتری ها محافظت می کند.
کینر تاکید کرد: فعالیت این آنزیم به طور مستقیم با دی اکسید کربن و سطح ph در ارتباط است به طوری که افزایش این آنزیم منجر به افزایش ایمنی تخم مرغ می شود.
پروفسور کینر خاطرنشان کرد: طبق مطالعات سازمان غذا و داروی آمریکا اگر تخم مرغ ها ظرف 12 ساعت پس از تخم گذاری سرد سرده و در دمای 45 درجه یا کمتر نگهداری شوند هر سال 100 مورد ابتلا به بیماری سالمونلا تنها در کشور آمریکا کاهش پیدا می کند.

sajad2007

sajad2007
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 9108
محل سکونت : رفسنجان
دسترسی سریع به انجمن ها