عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

مواد غذايي مانده مهمترين عامل شيوع بيماري‌هاي روده‌اي است

مواد غذايي مانده مهمترين عامل شيوع بيماري‌هاي روده‌اي است
سه شنبه 21 تیر 1390  11:29 ق.ظ

مصرف مواد غذايي مانده‌، حرارت ندادن كافي غذاهاي سرد شده،‌ مصرف زرده تخم مرغ خام يا نيمه پز و مصرف بستني‌ها و آب هاي آلوده از مهمترين عوامل شيوع و بروز بيماري‌هاي روده‌اي در فصل تابستان است.
           
 

عماد معصومي متخصص تغذيه در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران اظهار داشت: شيوع برخي از بيماري‌ها و نارسايي‌ها به ويژه بيماري‌هاي مربوط به سيستم گوارشي در روزهاي گرم سال افزايش مي‌يابد كه عمده دليل بروز اين بيماري‌ها تغذيه نامناسب است.

وي با بيان اينكه بيماري‌ها و عفونت‌هاي روده‌اي در بين ساير بيماري‌ها شيوع بيشتري دارند،‌ تصريح كرد: كودكان،‌ سالمندان و زنان باردار از مهمترين گروه هاي آسيب‌پذير در برابر بيماري‌هاي روده‌اي هستند و در صورت ابتلا به اين بيماري، ‌خطرات بيشتري آنها را تهديد مي‌كند.

معصومي درخصوص دلايل شيوع عفونت‌ها و ساير بيماري‌هاي روده‌اي به ويژه در ايام گرم سال گفت: مصرف مواد غذايي مانده‌، حرارت ندادن كافي غذاهاي سرد شده، مصرف زرده ‌تخم مرغ خام يا نيمه پز و مصرف بستني‌ها و آب‌هاي آلوده از مهمترين عوامل شيوع و بروز بيماري‌هاي روده‌اي در تابستان است.

اين متخصص تغذيه يادآور شد: در واقع مواد غذايي پس از اينكه به طور كامل پخته شده بايد بلافاصله مصرف شوند و نبايد بيش از دو ساعت مواد غذايي پخته شده را در هواي آزاد نگه‌ داشت.

وي گفت: براي مصرف ميوه‌ها و سبزي‌ها در تابستان بايد آنها را به مدت 10 دقيقه در محلول تهيه شده از مواد پاك كننده به منظور گندزدايي قرار داد و سپس آن را با آب سالم شسته و آنگاه مصرف كرد.

معصومي خاطرنشان كرد: با توجه به اينكه آب و غذاي آلوده به ميكروب و ساير عوامل بيماري زا عامل اصلي شيوع بيماري‌ها و عفونت است؛ ‌لذا رعايت اصول بهداشتي به ويژه تغذيه مناسب در فصل تابستان براي پيشگيري از عفونت‌هاي روده‌اي به ويژه اسهال و استفراغ ضروري است./غ

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

hasantaleb

hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها