عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: اگر می‌‏توانید هر روز را نوروز کنید؛ یعنی در راه خدا به‌هم هدیه دهید و با یکدیگر پیوند داشته باشید. دعائم‌الاسلام، ج۲ ص۳۲۶

مواد غذايي مانده مهمترين عامل شيوع بيماري‌هاي روده‌اي است

مواد غذايي مانده مهمترين عامل شيوع بيماري‌هاي روده‌اي است
سه شنبه 21 تیر 1390  11:29 ق.ظ

مصرف مواد غذايي مانده‌، حرارت ندادن كافي غذاهاي سرد شده،‌ مصرف زرده تخم مرغ خام يا نيمه پز و مصرف بستني‌ها و آب هاي آلوده از مهمترين عوامل شيوع و بروز بيماري‌هاي روده‌اي در فصل تابستان است.
           
 

عماد معصومي متخصص تغذيه در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران اظهار داشت: شيوع برخي از بيماري‌ها و نارسايي‌ها به ويژه بيماري‌هاي مربوط به سيستم گوارشي در روزهاي گرم سال افزايش مي‌يابد كه عمده دليل بروز اين بيماري‌ها تغذيه نامناسب است.

وي با بيان اينكه بيماري‌ها و عفونت‌هاي روده‌اي در بين ساير بيماري‌ها شيوع بيشتري دارند،‌ تصريح كرد: كودكان،‌ سالمندان و زنان باردار از مهمترين گروه هاي آسيب‌پذير در برابر بيماري‌هاي روده‌اي هستند و در صورت ابتلا به اين بيماري، ‌خطرات بيشتري آنها را تهديد مي‌كند.

معصومي درخصوص دلايل شيوع عفونت‌ها و ساير بيماري‌هاي روده‌اي به ويژه در ايام گرم سال گفت: مصرف مواد غذايي مانده‌، حرارت ندادن كافي غذاهاي سرد شده، مصرف زرده ‌تخم مرغ خام يا نيمه پز و مصرف بستني‌ها و آب‌هاي آلوده از مهمترين عوامل شيوع و بروز بيماري‌هاي روده‌اي در تابستان است.

اين متخصص تغذيه يادآور شد: در واقع مواد غذايي پس از اينكه به طور كامل پخته شده بايد بلافاصله مصرف شوند و نبايد بيش از دو ساعت مواد غذايي پخته شده را در هواي آزاد نگه‌ داشت.

وي گفت: براي مصرف ميوه‌ها و سبزي‌ها در تابستان بايد آنها را به مدت 10 دقيقه در محلول تهيه شده از مواد پاك كننده به منظور گندزدايي قرار داد و سپس آن را با آب سالم شسته و آنگاه مصرف كرد.

معصومي خاطرنشان كرد: با توجه به اينكه آب و غذاي آلوده به ميكروب و ساير عوامل بيماري زا عامل اصلي شيوع بيماري‌ها و عفونت است؛ ‌لذا رعايت اصول بهداشتي به ويژه تغذيه مناسب در فصل تابستان براي پيشگيري از عفونت‌هاي روده‌اي به ويژه اسهال و استفراغ ضروري است./غ

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

hasantaleb

hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها