عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: اگر می‌‏توانید هر روز را نوروز کنید؛ یعنی در راه خدا به‌هم هدیه دهید و با یکدیگر پیوند داشته باشید. دعائم‌الاسلام، ج۲ ص۳۲۶

كوهنوردي ميزان جريان خون در عضلات را 20 برابر مي‌كند

كوهنوردي ميزان جريان خون در عضلات را 20 برابر مي‌كند
سه شنبه 21 تیر 1390  11:39 ق.ظ

خبرگزاري فارس: رئيس فدراسيون پزشكي ورزشي ايران گفت: كوهنوردي ميزان جريان خون در عضلات را تا 20 برابر افزايش مي‌دهد و فعاليت مويرگ‌ها هنگام كوهنوردي از 15درصد تا 95درصد افزايش مي‌يابد.

لطفعلي پوركاظمي در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: از نظر پزشكي كوهنوردي از رشته‌هاي مهم ورزشي است كه در تنظيم اعمال تمام اعضاي داخلي بدن انسان از جمله قلب، مغز، دستگاه گوارش، عضلات و استخوان‌ها دخالت عمده دارد و نقش پيشگيري از بيماري‌ها را ايفا مي‌كند.

وي افزود: در جريان كوهنوردي ميزان خون موجود در عضلات تا 20 برابر شده و مويرگ‌هاي خوني كه در جريان استراحت فقط به مقدار 15 درصد باز و فعال هستند هنگام كوهنوردي به بيش از 95 درصد مي‌رسند و در نتيجه انتقال مواد غذايي ضروري بدن با شتاب بيشتر و با كيفيتي‌ سودمندتر به نقاط مختلف بدن مي‌رسد.

پوركاظمي تصريح كرد: در جريان كوهنوردي از اعصاب سمپاتيك هورمون‌هاي (اپي‌نفرين) و (نورا پي‌ نفرين) بيشتري ترشح شده و به همراه مواد ديگري چون (آدنوزين تريفسفات) در گشادي و پرخوني عروق مربوطه دخالت بسزايي دارد.

رئيس فدراسيون پزشكي ورزشي ايران خاطرنشان كرد: همچنين ميزان جريان قلب و فشار خون شرياني نيز افزايش مي‌يابد و از اين طريق مي‌توان جريان خون مغز و فشار داخلي بدن و عضلات را به بهترين وجهي تأمين كرد.
انتهاي پيام/ش

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

hasantaleb

hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها