عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

كوهنوردي ميزان جريان خون در عضلات را 20 برابر مي‌كند

كوهنوردي ميزان جريان خون در عضلات را 20 برابر مي‌كند
سه شنبه 21 تیر 1390  11:39 ق.ظ

خبرگزاري فارس: رئيس فدراسيون پزشكي ورزشي ايران گفت: كوهنوردي ميزان جريان خون در عضلات را تا 20 برابر افزايش مي‌دهد و فعاليت مويرگ‌ها هنگام كوهنوردي از 15درصد تا 95درصد افزايش مي‌يابد.

لطفعلي پوركاظمي در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: از نظر پزشكي كوهنوردي از رشته‌هاي مهم ورزشي است كه در تنظيم اعمال تمام اعضاي داخلي بدن انسان از جمله قلب، مغز، دستگاه گوارش، عضلات و استخوان‌ها دخالت عمده دارد و نقش پيشگيري از بيماري‌ها را ايفا مي‌كند.

وي افزود: در جريان كوهنوردي ميزان خون موجود در عضلات تا 20 برابر شده و مويرگ‌هاي خوني كه در جريان استراحت فقط به مقدار 15 درصد باز و فعال هستند هنگام كوهنوردي به بيش از 95 درصد مي‌رسند و در نتيجه انتقال مواد غذايي ضروري بدن با شتاب بيشتر و با كيفيتي‌ سودمندتر به نقاط مختلف بدن مي‌رسد.

پوركاظمي تصريح كرد: در جريان كوهنوردي از اعصاب سمپاتيك هورمون‌هاي (اپي‌نفرين) و (نورا پي‌ نفرين) بيشتري ترشح شده و به همراه مواد ديگري چون (آدنوزين تريفسفات) در گشادي و پرخوني عروق مربوطه دخالت بسزايي دارد.

رئيس فدراسيون پزشكي ورزشي ايران خاطرنشان كرد: همچنين ميزان جريان قلب و فشار خون شرياني نيز افزايش مي‌يابد و از اين طريق مي‌توان جريان خون مغز و فشار داخلي بدن و عضلات را به بهترين وجهي تأمين كرد.
انتهاي پيام/ش

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

hasantaleb

hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها