عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

عينك آفتابي براي زيبايي نيست

عينك آفتابي براي زيبايي نيست
سه شنبه 21 تیر 1390  11:52 ق.ظ

جام جم آنلاين: امروزه عينك آفتابي تبديل به بخشي از شخصيت افراد شده است. اما اين عينك‌ها بيشتر از آن‌كه جنبه زينتي داشته باشند، نقش پيشگيرانه دارند. عينك آفتابي تنها وسيله مقابله با پرتوهاي فرابنفش و محافظت از چشم است.

برخلاف باور عمومي، گران بودن عينك دليل خوب بودن آن نيست. در حقيقت ما نمي‌توانيم از روي مدل، مارك، رنگ، قيمت، طرح يا حتي ميزان تيرگي يك عينك آفتابي بفهميم كه تا چه حد مي‌تواند چشم را در برابر پرتوهاي فرابنفش محافظت كند. مطالعه‌اي در سال 1995 نشان داد ‌ بسياري از عينك‌هاي آفتابي مارك‌هاي معروف در برابر پرتوهاي فرابنفش محافظت كامل ايجاد نمي‌كنند.

عينك‌هاي آفتابي معمولا به 3 دسته تقسيم مي‌شوند. دسته اول عينك‌هاي زينتي هستند. اين عينك‌ها عدسي‌هايي دارند با تيرگي و رنگ اندك كه براي استفاده در نور ملايم طراحي شده است. اين نوع عدسي‌ها بين صفر تا 60 درصد از نور مرئي و فرابنفش نوع A، و بين 5‌/‌87 تا 95 درصد از فرابنفش نوع B را جذب مي‌كنند. اين عينك براي استفاده در طول روز توصيه نمي‌شود.

دسته دوم عينك‌هاي استفاده عمومي هستند. اين عينك‌ها مانع از عبور بين 60 تا 92 درصد از نور مرئي و فرابنفش نوع A، و بين 95 تا 99 درصد از فرابنفش نوع B مي‌شوند. اين عينك براي استفاده در طول روز مناسب است.

دسته سوم عينك‌هاي استفاده خاص است. اين عينك‌ها تا 97 درصد از نور مرئي و 5‌/‌98 درصد از نور فرابنفش نوع A، و حداقل 99 درصد از فرابنفش نوع B را جذب مي‌كنند. اين نوع براي كساني كه مدت زيادي به طور پيوسته در معرض نور خورشيد قرار دارند يا چشمشان مشكل خاصي دارد مناسب است.

رنگ‌هاي دودي، قهوه‌اي و سبز مناسب‌ترين رنگ براي عينك‌هاي آفتابي هستند، ولي استفاده از رنگ سبز به علت خطا در ديد به هنگام رانندگي مناسب نمي‌باشد، علاوه بر نوع رنگ، شدت رنگ در تمام سطح عدسي عينك بايد يكسان باشد و نبايد تغيير رنگي وجود داشته باشد.

تيرگي عدسي عينك آفتابي بايد متعادل باشد به طوري كه 15 تا 25 درصد نور خورشيد را از خود عبور دهد كه اين امر امروزه توسط دستگاهي به نام رسپكتوفوتومتر تعيين مي‌شود.

در عينك‌هاي غيراستاندارد اگر تيرگي عينك زياد باشد، نور كمي به چشم مي‌رسد و مردمك چشم‌گشاد مي‌شود و رنگ روشن عدسي هم موجب عبور نور بيشتر مي‌شود كه هر دو مورد آسيب به چشم را به همراه خواهند داشت.

جنس عدسي عينك آفتابي بهتر است از پلاستيك يا پلي‌كربنات باشد تا نور بيشتري را بلوكه كند.

عدسي عينك آفتابي نبايد نمره داشته باشد و فرد براي اطمينان بايد تك‌تك عدسي‌ها را بر چشم خود امتحان كند و كساني كه عينك طبي استفاده مي‌كنند بهتر است از عينك‌هاي 4 لنزه‌اي كه هم لنز طبي و هم لنز آفتابي دارند، استفاده كنند.

غير از شيشه، قاب عينك آفتابي نيز بايد استاندارد باشد. قاب يا فريم عينك بايد روي پل بيني سوار شود و فيكس باشد، گوش‌ها را اذيت نكند، به گيجگاه فشار نياورد و در ضمن اطراف چشم را تا حدي بپوشاند زيرا اشعه آفتاب از بالا يا اطراف هم به چشم نفوذ مي‌كند.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

hasantaleb

hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها