عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: خداوند از شنونده قرآن سختی‎های دنیا را برمی‌دارد و از قاریی آن گرفتاری‎های آخرت را. وسائل الشیعه ج2 ص831

علائم بيماري «مالاريا» چيست؟

علائم بيماري «مالاريا» چيست؟
سه شنبه 21 تیر 1390  11:58 ق.ظ

کارشناس بيماري‌هاي مشترک انسان و دام علوم پزشکي لرستان گفت: ناتواني در خوردن، آشاميدن ، استفراغ مکرر، اختلال هوشياري، گيجي و خواب آلودگي، تشنج، اختلال تنفسي، افزايش تعداد تنفس، رنگ پريدگي کف دست يا ناخن‌ها، ادرار تيره رنگ، خون ريزي هاي غير عادي از لثه و بيني از نشانه هاي مالارياي شديد است.

علي چگني شرفي در گفت‌وگوي با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا - منطقه لرستان، افزود: مالاريا مهمترين بيماري انگلي در ايران است که توسط يک انگل خوني به نام پلاسموديوم ايجاد مي شود؛ پلاسموديوم چهار گونه ويواکس، فالسي پارم، اووال و مالاريه داشته و سالانه در جهان موجب ابتلاي بيش از 300 ميليون نفر و مرگ 1.2 تا 2.7 ميليون نفر مي شود.

وي توصيه كرد افرادي که سابقه مسافرت به مناطق مالاريا خيز را دريک سال گذشته داشته و يا قبلا به مالاريا مبتلا و يا در مناطق مالاريا خيز سکونت دارند به محض بروز علائم مالاريا که شامل تب و لرز دوره اي، سردرد، تهوع، استفراغ، استخوان درد و گاهي اسهال و در موارد شديد تشنج و کما هستند کمتر از 24 ساعت به مراکز بهداشتي درماني و خانه بهداشت محل سکونت خود مراجعه کنند.

چگني شرفي با اشاره به اينکه تشخيص مالاريا به آساني با تهيه و آزمايش يک لام خون محيطي انجام مي شود و در مراکز دولتي رايگان بوده اذعان داشت: گاهي علائم بيماري حتي يک سال بعد از گزش ايجاد مي شود، نوع فالسي پارم اين بيماري خطرناک و گاهي کشنده است؛ زنان باردار و کودکان چنانچه به اين نوع مبتلا شوند در معرض خطر بيشتري هستند.

وي متذکر شد: داروهاي ضد مالاريا اگر بدرستي و به موقع مصرف شوند باعث بهبود کامل بيماري مي شوند، اين داروها در مراکز بهداشتي درماني و خانه هاي بهداشت به صورت رايگان براي بيماران تجويز مي شوند؛ در درمان مالاريا استفاده درست و کامل داروهاي ضد مالاريا مطابق دستور پرسنل بهداشتي و درماني است.

انتهاي پيام

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

hasantaleb

hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها