عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

علائم بيماري «مالاريا» چيست؟

علائم بيماري «مالاريا» چيست؟
سه شنبه 21 تیر 1390  11:58 ق.ظ

کارشناس بيماري‌هاي مشترک انسان و دام علوم پزشکي لرستان گفت: ناتواني در خوردن، آشاميدن ، استفراغ مکرر، اختلال هوشياري، گيجي و خواب آلودگي، تشنج، اختلال تنفسي، افزايش تعداد تنفس، رنگ پريدگي کف دست يا ناخن‌ها، ادرار تيره رنگ، خون ريزي هاي غير عادي از لثه و بيني از نشانه هاي مالارياي شديد است.

علي چگني شرفي در گفت‌وگوي با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا - منطقه لرستان، افزود: مالاريا مهمترين بيماري انگلي در ايران است که توسط يک انگل خوني به نام پلاسموديوم ايجاد مي شود؛ پلاسموديوم چهار گونه ويواکس، فالسي پارم، اووال و مالاريه داشته و سالانه در جهان موجب ابتلاي بيش از 300 ميليون نفر و مرگ 1.2 تا 2.7 ميليون نفر مي شود.

وي توصيه كرد افرادي که سابقه مسافرت به مناطق مالاريا خيز را دريک سال گذشته داشته و يا قبلا به مالاريا مبتلا و يا در مناطق مالاريا خيز سکونت دارند به محض بروز علائم مالاريا که شامل تب و لرز دوره اي، سردرد، تهوع، استفراغ، استخوان درد و گاهي اسهال و در موارد شديد تشنج و کما هستند کمتر از 24 ساعت به مراکز بهداشتي درماني و خانه بهداشت محل سکونت خود مراجعه کنند.

چگني شرفي با اشاره به اينکه تشخيص مالاريا به آساني با تهيه و آزمايش يک لام خون محيطي انجام مي شود و در مراکز دولتي رايگان بوده اذعان داشت: گاهي علائم بيماري حتي يک سال بعد از گزش ايجاد مي شود، نوع فالسي پارم اين بيماري خطرناک و گاهي کشنده است؛ زنان باردار و کودکان چنانچه به اين نوع مبتلا شوند در معرض خطر بيشتري هستند.

وي متذکر شد: داروهاي ضد مالاريا اگر بدرستي و به موقع مصرف شوند باعث بهبود کامل بيماري مي شوند، اين داروها در مراکز بهداشتي درماني و خانه هاي بهداشت به صورت رايگان براي بيماران تجويز مي شوند؛ در درمان مالاريا استفاده درست و کامل داروهاي ضد مالاريا مطابق دستور پرسنل بهداشتي و درماني است.

انتهاي پيام

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

hasantaleb

hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها