عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: به یقین، شیعیان ما آنانند که دلهایشان از هر نوع فریبکاری، کینه و دشمنی پاک و سالم باشد. بحارالانوار، ج 68، ص 156

بي‌خوابي شايعترين اختلال خواب است ابتلا به بيماري‌ها،استرس‌ و فعاليت‌هاي ذهني باعث تغيير در ميزان خو

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

بي‌خوابي شايعترين اختلال خواب است ابتلا به بيماري‌ها،استرس‌ و فعاليت‌هاي ذهني باعث تغيير در ميزان خو
سه شنبه 21 تیر 1390  12:00 ب.ظ

يک روانپزشک با اشاره به اين كه بي‌خوابي شايع‌ترين اختلال خواب است، گفت: بي‌خوابي به صورت مختلف بروز مي‌کند که باعث احساس خستگي و بي حالي براي فرد مي‌شود.

دكتر اميررضا چمني در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا منطقه يزد، خواب را يکي از حياتي‌ترين نيازهاي فيزيولوژيک انسان دانست و گفت: خواب باعث تعادل در بدن، حفظ انرژي و بازسازي جسم و روح مي‌شود. محروميت از خواب و اختلال در عملکرد آن باعث خستگي، تحريک پذيري و بي‌حالي مي‌شود.

وي عوامل مختلفي از جمله بيماري‌ها، استرس‌ها و فعاليت‌هاي ذهني و ورزشي را باعث تغيير در ميزان خواب عنوان كرد.

وي با بيان اينکه اختلال خواب مي‌تواند اوليه يا ثانويه باشد، اظهار كرد: بيماري‌هاي روحي مانند اضطراب و افسردگي و بيماري‌هاي جسمي مثل بيماري‌هاي قلبي - عروقي، بيماري‌هاي گوارشي، آسم، پرکاري تيروئيد و سردرد سبب اختلال خواب مي‌شود. همچنين مصرف برخي داروها از جمله داروهاي ضد آسم، داروهاي محرک، چاي، سيگار و مواد مخدر نيز اثري مشابه دارند.

دكتر چمني، يکي از شايع‌ترين اختلالات خواب را بي‌خوابي دانست و افزود: اين اختلال در بين 30 تا 45 درصد افراد شيوع دارد.

وي افزود: بي‌خوابي به شکل‌هاي مختلف مانند اشکال در شروع خواب، اختلال در تداوم و کاهش کيفيت خواب بروز مي‌کند به عبارتي فرد در صبح احساس خستگي و بي حالي مي‌کند که اين بي‌خوابي مي‌تواند ناشي از استرس‌ها و اضطراب‌هاي تحت تاثير امتحان، مسائل عاطفي و بيماري‌هاي حاد جسمي باشد.

وي اختلال ديگر خواب را پرخوابي عنوان كرد و گفت: پرخوابي در ميان حدود 5 درصد مردم شايع است و به انواع مختلف ظاهر مي‌شود به طوري که فرد از خوابيدن بيش از حد، خواب آلودگي در طي روز، حملات خواب، دشواري مفرط در بيدار ماندن و ميل شديد به رختخواب رفتن رنج مي برد.

وي ادامه داد: اختلال پرخوابي هم منشا رواني و هم منشا جسمي مانند کم کاري تيروئيد دارد.

اين روانپزشک، اختلالات ديگر خواب را حملات خواب، کابوس‌هاي شبانه، خوابگردي و صحبت کردن در خواب ذکر کرد.

چمني خاطرنشان كرد: مصرف خودسرانه داروهاي خواب آور باعث وابستگي و اعتياد به اين داروها شده و عوارضي چون اختلال حافظه، خواب آلودگي روزانه و گاه بي خوابي را به همراه دارد بنابراين مصرف دارو بايد تحت نظر پزشک صورت گرفته و در صورت وجود بيماري زمينه‌اي مانند اضطراب و افسردگي اين بيماري درمان شود.

وي درمان بيماري اختلال خواب را از طريق مصرف دارو و درمان بيماري زمينه‌اي دانست.

انتهاي پيام

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها