عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

چاقی خطر ابتلا به آرتروز را افزایش می دهد

چاقی خطر ابتلا به آرتروز را افزایش می دهد
سه شنبه 21 تیر 1390  12:14 ب.ظ

هرچه قدر وزن بالاتر باشد مفاصل بزرگ (مثل زانوها) باید بار و فشار بیشتری را تحمل کنند و در نتیجه خطر ابتلا به آرتروز در افراد چاق بیشتر می شود. دفتر آموزش و ارتقاء سلامت جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: چاقی، احتمال بروز آرتروز در دست ها را هم افزایش می دهد و این بیماری با گذشت زمان بدتر می شود و هنوز درمان قطعی برای آن یافت نشده است اما با کمک برخی روش های درمانی می توان درد ناشی از این بیماری را کاهش داده و کیفیت زندگی بیمار را بهبود بخشید.
بنا بر این گزارش، حدود یک سوم بیماران مبتلا به آرتروز ممکن است دچار ناتوانی های شدیدی شوند و گاهی درد و ناراحتی مفصل آنقدر شدید می شود که بیمار نمی تواند از آن مفصل استفاده کند.
این گزارش می افزاید: در موارد بسیار شدید آرتروز، جراحی تعویض مفصل توصیه می شود اما قبل از جراحی معمولا روش های مختلفی پیشنهاد می شود که تا حد امکان کار به جراحی ختم نشود که یکی از این روش های پیشنهادی، استراحت دادن به مفصل دردناک است.
براساس اعلام دفتر آموزش و ارتقاء سلامت، بیمار باید در هر ساعت دست کم ده دقیقه به مفصل خود استراحت بدهد و سعی کند تا حد امکان فعالیت های بدنی خود را طوری تنظیم کند که مفصل مبتلا، کمتر فعال باشد.
این گزارش حاکیست، روش دیگر ورزش کردن است که باید حتما با نظارت و اجازه پزشک انجام شود تا مشکل مفصل را تشدید نکند یا باعث بروز درد جدیدی نشود و ورزش های سبک و مفرح مثل پیاده روی و شنا بیشتر توصیه می شود.
گفتنی است: با ورزش کردن، عضلات اطراف مفاصل تقویت شده و ثبات مفاصل افزایش پیدا می کند. در افرادی که اضافه وزن دارند کم کردن وزن باید حتما مدنظر قرار گیرد که رژیم گرفتن و ورزش کردن برای کاهش وزن باید تحت نظر پزشک انجام شود.

sajad2007

sajad2007
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 9108
محل سکونت : رفسنجان
دسترسی سریع به انجمن ها