عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

تغذیه نادرست ریشه 70 درصد بیماری هاست

تغذیه نادرست ریشه 70 درصد بیماری هاست
سه شنبه 21 تیر 1390  12:23 ب.ظ

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: ریشه 70 درصد بیماری ها ناشی از تغذیه نادرست و در نظر نگرفتن مواد مغذی برای هر فرد است.
به گزارش فارس ، مینو میترا چهرزاد صبح امروز در دانشکده پرستاری و مامایی شهید بهشتی این شهر یکی از خدمات بزرگ قرآن را راهنمایی بشر در مورد استفاده از مواد غذایی عنوان کرد و اظهار داشت: اسلام از گذشته خوراکی ها را به ناپاک و پاک تقسیم کرده و به پیروان خود اجازه داده از حلال گوشت تغذیه و از حرام گوشت اجتناب کنند.
وی ادامه داد: قرآن در 14 قرن قبل، بعضی از غذاها را ممنوع کرده و امروزه انسان به این امر واقف شده که هر غذایی در جسم و جان بشر چه تاثیری دارد.
میترا چهرزاد ریشه 70 درصد از بیماری ها را ناشی از تغذیه نادرست و در نظر نگرفتن مواد لازم و مغذی برای هر فرد دانست و تصریح کرد: انسان از ابتدای خلقت تا لحظه مرگ نیاز به مواد غذایی دارد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه پروردگار در قرآن کریم به اهمیت تغذیه و چگونگی آن سفارش کرده است، خاطرنشان کرد: در قرآن به مواد غذایی ارزشمند مانند عسل، زیتون و شیر اشاره شده است.
وی به تشویق و تنبیه مومنان و کافران در مسئله تغذیه و غذا در قرآن اشاره کرد و افزود: استفاده از غذای مناسب و تغذیه کافی آنقدر اهمیت دارد که خداوند استفاده از آن را به تمام انسان ها توصیه کرده است.
میترا چهرزاد برنامه های غذایی افراد سالم را به سه دسته گیاه خواری، گوشت خواری و همه چیزخواری تقسیم کرد و گفت: گیاه خواری شامل مصرف میوه ها و نباتات بوده و این رژیم به دلیل عدم برآورده شدن احتیاج پروتئینی کامل نیست.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به گوشت خواری، تصریح کرد: به دلیل مصرف گوشت مصرف مواد دیگر کاهش می یابد و فرد دچار یبوست شده و به کمبود ویتامین های c ، b و عوارض ناشی از آنها مبتلا می شود ضمن اینکه به دلیل بالا بودن پروتئین دریافتی و افزایش سوخت و ساز، اسیداوریک و اوره بیشتری در بدن تولید شده و افزایش کار کلیه ها و همچنین نقرس را به دنبال دارد.
وی همه چیزخواری را شامل مصرف مناسب تمام گروه های غذایی ذکر کرد و بیان داشت: در اسلام این رژیم غذایی پیشنهاد شده و استفاده از آن مورد تاکید قرار گرفته است.
به گفته میترا چهرزاد، برنامه غذایی همه چیزخواری موجب می شود فرد به دلیل نواقص گیاه خواری و گوشت خواری دچار کمبود مواد غذایی و بروز بیماری نشود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان اضافه کرد: به دلیل وجود فیبر در برنامه غذایی متعادل و اصولی جذب قندها و چربی غذاها تعدیل شده و از افزایش قند خون جلوگیری می شود.
وی ادامه داد: جذب چربی ها در همه چیزخواری کاهش یافته و افزایش چربی خون و به دنبال آن بیماری های قلب و عروق ایجاد نمی شود.
میترا چهرزاد فیبرهای غذایی را سبب دفع صفرا دانست و اظهار داشت: خداوند کریم در قرآن مجید برای بهتر و سالم ماندن جسم انسان ها دستورهایی در زمینه تغذیه ارائه کرده و افراد باید به غذاهایی که می خورند توجه داشته باشند که از هر نظر پاک و تمیز، حلال، مباح و قابل خوردن باشند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تاکید براینکه از نظر بهداشت و سلامتی باید دقت کافی شود، خاطرنشان کرد: غذایی که مصرف می شود باید از نظر ظاهر و باطن آلوده نباشد.
*اعجاز الحان قرآن در درمان
معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در این جلسه قرآن را نور آشکار، شفابخش بیماری ها و بزرگ ترین وسیله دستیابی به سعادت خواند و گفت: قرآن اجتماع بشری را به امیدواری، نشاط، حرکت و عزت هدایت می کند.
میرمحمد جلالی قرآن را داروی شفابخشی توصیف کرد که هیچ اثر نامطلوبی روی جان، فکر و روح آدمی نداشته و تمام آن خیر و برکت است.
به گفته وی، اگر کسی با دیده شفا جوینده به دیدار چهره شفابخش کلام الهی برود و با اعتقاد و ایمان راسخ قرآن را تلاوت کرده، در مفاهیم تدبر کند و به روح آن پی ببرد، بسیاری از دردها و فشارهای روانی او کاهش می یابد.
جلالی چینش واژه ها را یکی از زیبایی های قرآن نامید و تصریح کرد: آیات الهی نظمی آهنگین و آهنگی دل پذیر دارد به طوری که هیچ متنی در بلند خواندن مانند قرآن آهنگ پذیر و تاثیرگذار نیست.
معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی گیلان سبک، نظم و آهنگ را سه عامل مهم جاذبه قرآن ذکر کرد و بیان داشت: دانستن آهنگ تنظیمی قرآن و وقوف بر اسرار و رعایت دقیق آن ضرورت دارد.
وی تلاوت قرآن کریم را یکی از جذاب ترین موسیقی ها معرفی کرد و اظهار داشت: عبارت ها و جمله بندی های قرآن به گونه ای تنظیم شده که روان، یکنواخت، هماهنگ و همساز است و حروف و کلمه ها مناسب و هم آوا پیوسته به همدیگر پیوند خورده اند.
جلالی خاطرنشان کرد: ظاهر دلپذیر قرآن و درون ژرف و عمیق آن سبب می شود که قرآن بهار دل ها و شفای دردها، سرچشمه دانش ها و از بین برنده تیرگی ها شود.

sajad2007

sajad2007
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 9108
محل سکونت : رفسنجان
دسترسی سریع به انجمن ها