عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

ساخت آنتني‌ براي كنترل و جذب انرژي از نور

ساخت آنتني‌ براي كنترل و جذب انرژي از نور
سه شنبه 21 تیر 1390  12:54 ب.ظ

به گزارش باشگاه خبري فارس «توانا»، دانشمندان دانشگاه تورنتو روشي جديد براي جذب و كنترل انرژي از نور كشف كردند كه اين طرح با الهام گرفتن از عمل فتوسنتز در گياهان انجام گرفته است، اين مقاله در مجله فناوري نانو طبيعي به چاپ رسيده است.

دانشمندان سال‌هاست كه به دنبال پي‌بردن به راز ذرات كوانتومي هستند، ذرات نيمه هادي كه مي‌توانند نور را جذب و منتشر كنند از آن جمله هستند. ذراتي كه نور را در طول موج انتخابي جذب مي‌كنند و انتشار مي‌دهند.

بنا به گفته دانشمندان، جوامع بشري تاكنون فاقد توانايي براي ساخت ساختارها و مجموعه‌هاي پيشرفته ذرات كوانتومي بودند كه با اين روش اين خلاء پرشد.

به گزارش ساينس ديلي، اين گروه تحقيقاتي تخصص خود را در زمينه DNA و نيمه‌ هادي‌ها با يكديگر تركيب كردند تا يك استراتژي تعميم يافته به منظور اتصال گروه‌هاي مختلف نانو ذرات به يكديگر كشف كنند.

نكته قابل توجه در رابطه با ساخت آنتن‌هاي جديد كه قابليت جذب انرژي از نور را دارد در اين است كه اين آنتن‌ها قابليت ساخت خود را دارند و خود ساخته هستند. طبقات مختلف از نانو ذرات به صورت ساختار DNA به صورت متوالي مرتب شده‌اند و تركيبات مختلف در يك «بشر» قرار گرفته و تركيب آن به صورت اصول طبيعي شكل مي‌گيرد.

با اين روش مواد به صورت خود مونتاژ و خود شكل گرفته با خواص و ويژگي‌هاي شگفت انگيز شكل خواهند گرفت؛ آنتن‌هاي ساخته شده در گذشته ميزان امواج الكترو مغناطيسي را مانند امواج راديويي افزايش مي‌دهند در ادامه امواج را جذب و سپس به يك مدار هدايت مي‌كنند.

آنتن‌ جديد ميزان نور جذبي را افزايش مي‌دهد و سپس آن را به يك واحد اختصاص يافته هدايت مي‌كند. اين آنتن‌ها به صورت طبيعي در حال حاضر در ساختار برگ‌ها وجود دارند كه عمل فتوسنتز توسط آنها صورت مي‌گيرد.

پیامبر (ص): صبر اگر به بیقراری رسید دعا مستجاب می شود.

عزیز ما قرنهاست که چشم انتظار به ما دارد!

ahmadfeiz

ahmadfeiz
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 20214
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها