عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: به یقین، شیعیان ما آنانند که دلهایشان از هر نوع فریبکاری، کینه و دشمنی پاک و سالم باشد. بحارالانوار، ج 68، ص 156

سرخ کردن غذا در ظروف آلومینیومی مسمومیت زاست

 
sajad2007
sajad2007
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 9108
محل سکونت : رفسنجان

سرخ کردن غذا در ظروف آلومینیومی مسمومیت زاست
سه شنبه 21 تیر 1390  11:05 ب.ظ

یک متخصص تغذیه گفت: سرخ کردن غذا در ظروف آلومینیومی مسمومیت زاست زیرا نمک به کار رفته در غذا باعث تخریب این ظروف شده و نفوذ آلومینیوم به درون روغن را افزایش می دهد.
احمدرضا درستی مطلق اظهار داشت: اگر افراد به مدت طولانی در ظروف آلومینیومی غذا تهیه کنند، یون های آلومینیوم وارد غذا می شود و در بدن تجمع پیدا می کند.
وی گفت: تهیه غذا در ظروف آلومینیومی به مدت طولانی موجب افزایش احتمال بروز آلزایمر، بیماری هایی مانند راشیتیسم و عوارضی مانند غش، کم خونی مفرط، کما و اختلال در هنگام راه رفتن می شود.
این متخصص تغذیه افزود: عناصر سنگین و سمی ناشی از فلزات مورد استفاده در ساختن ظروف آشپزخانه نشان می دهد که هر چه مدت زمان پخت بیشتر شود، میزان یون های آزاد شده نیز افزایش پیدا می کند.
درستی مطلق اضافه کرد: استفاده از سرکه، آبلیمو و آبغوره در غذا موجب افزایش آزادشدن یون ها در غذا می شود. نگهداری و پخت سبزی های برگی و غذاهای اسیدی یا نمکی همچون گوجه فرنگی، مرکبات و ریواس در ظروف آلومینیومی، موجب جذب بیشتر آلومینیوم در این غذاها می شود و حتی ممکن است موجب فرورفتگی یا سوراخ هایی در سطح ظرف شود.
وی بیان داشت: بهتر است از ظروف آلومینیومی برای سرخ کردن غذا و نگهداری روغن استفاده نشود زیرا نمک به کار رفته در غذا باعث تخریب این ظروف شده و نفوذ آلومینیوم به درون روغن را افزایش می دهد که مسمومیت زاست.

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها