عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

آغاز دعوت علني اسلام

آغاز دعوت علني اسلام
چهارشنبه 22 تیر 1390  03:21 ق.ظ

آغاز دعوت علني اسلام
تفسير نمونه ج : 11ص :143
بيوم الدين حتى أتانا اليقين ما همواره روز رستاخيز را تكذيب مى‏كرديم تا اينكه يقين ( مرگ ما ) فرا رسيد
از اينجا روشن مى‏شود كه آنچه از بعضى از صوفيه نقل شده كه آيه فوقرا دستاويزى براى ترك عبادت قرار داده‏اند و گفته‏اند آيه مى‏گويد : عبادت كن تا زمانى كه يقين فرا رسد ، بنابر اين بعد از حصول يقين نيازى به عبادت نيست ! گفتار بى اساس و بى‏پايه‏اى است ، چرا كه اولا : به شهادت بعضى از آيات قرآن كه در بالا اشاره كرديم يقين به معنى مرگ است ، كه هم براى مؤمنان و هم براى دوزخيان ، براى همه خواهد بود .
ثانيا : مخاطب به اين سخن ، پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) است ، و مقام يقين پيامبر بر همه محرز است آيا كسى مى‏تواند ادعا كند كه داراى مقام يقين از نظر ايمان نبوده است.
و ثالثا:تواريخ متواتر نشان مى‏دهد كه پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) تا آخر ساعات عمرش عبادت را ترك نگفت و على (عليه‏السلام‏) در محراب عبادت كشته شد ، و همچنين ساير امامان.
 
نكته‏ها:
 
1-آغاز دعوت علنى اسلام 
به طورى كه از بعضى از روايات استفاده مى‏شود آيات فاصدع بما تؤمر و اعرض عن المشركين انا كفيناك المستهزئين در مكه نازل شد ، بعد از آن كه پيامبر اسلام سه سال مخفيانه دعوت كرد و عده قليلى از نزديكان پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) به او ايمان آوردند كه نخستين آنها ، از زنان خديجه.
و از مردان على (عليه‏السلام‏) بود .
تفسير نمونه ج : 11ص :144
بديهى است دعوت به توحيد خالص و در هم ريختن نظام شرك و بت پرستى در آن زمان و در آن محيط كار عجيب و وحشتناكى بود و به همين جهت از همان آغاز اين مساله نمايان بود كه گروهى به استهزاء برمى‏خيزند به همين جهت خداوند به پيامبرش قوت قلب مى‏دهد كه از انبوه دشمنان و استهزاء كنندگان نهراسد و دعوت خود را آشكارا و علنى سازد ، و به يك مبارزه پى‏گير منطقى در اين راه دست بزند. 
منبع : تفسیر نمونه : سوره حجر آیات 99 – 51
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

******

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 6234
محل سکونت : یزد
دسترسی سریع به انجمن ها