عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

آغاز دعوت علني اسلام

آغاز دعوت علني اسلام
چهارشنبه 22 تیر 1390  03:21 ق.ظ

آغاز دعوت علني اسلام
تفسير نمونه ج : 11ص :143
بيوم الدين حتى أتانا اليقين ما همواره روز رستاخيز را تكذيب مى‏كرديم تا اينكه يقين ( مرگ ما ) فرا رسيد
از اينجا روشن مى‏شود كه آنچه از بعضى از صوفيه نقل شده كه آيه فوقرا دستاويزى براى ترك عبادت قرار داده‏اند و گفته‏اند آيه مى‏گويد : عبادت كن تا زمانى كه يقين فرا رسد ، بنابر اين بعد از حصول يقين نيازى به عبادت نيست ! گفتار بى اساس و بى‏پايه‏اى است ، چرا كه اولا : به شهادت بعضى از آيات قرآن كه در بالا اشاره كرديم يقين به معنى مرگ است ، كه هم براى مؤمنان و هم براى دوزخيان ، براى همه خواهد بود .
ثانيا : مخاطب به اين سخن ، پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) است ، و مقام يقين پيامبر بر همه محرز است آيا كسى مى‏تواند ادعا كند كه داراى مقام يقين از نظر ايمان نبوده است.
و ثالثا:تواريخ متواتر نشان مى‏دهد كه پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) تا آخر ساعات عمرش عبادت را ترك نگفت و على (عليه‏السلام‏) در محراب عبادت كشته شد ، و همچنين ساير امامان.
 
نكته‏ها:
 
1-آغاز دعوت علنى اسلام 
به طورى كه از بعضى از روايات استفاده مى‏شود آيات فاصدع بما تؤمر و اعرض عن المشركين انا كفيناك المستهزئين در مكه نازل شد ، بعد از آن كه پيامبر اسلام سه سال مخفيانه دعوت كرد و عده قليلى از نزديكان پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) به او ايمان آوردند كه نخستين آنها ، از زنان خديجه.
و از مردان على (عليه‏السلام‏) بود .
تفسير نمونه ج : 11ص :144
بديهى است دعوت به توحيد خالص و در هم ريختن نظام شرك و بت پرستى در آن زمان و در آن محيط كار عجيب و وحشتناكى بود و به همين جهت از همان آغاز اين مساله نمايان بود كه گروهى به استهزاء برمى‏خيزند به همين جهت خداوند به پيامبرش قوت قلب مى‏دهد كه از انبوه دشمنان و استهزاء كنندگان نهراسد و دعوت خود را آشكارا و علنى سازد ، و به يك مبارزه پى‏گير منطقى در اين راه دست بزند. 
منبع : تفسیر نمونه : سوره حجر آیات 99 – 51
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

******

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 6234
محل سکونت : یزد
دسترسی سریع به انجمن ها