عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

فضليت عمار در سخن پيامبر صلی الله علیه

چهارشنبه 22 تیر 1390  03:27 ق.ظ

تفسير نمونه ج : 11ص :416 
تفسير نمونه ج : 11ص :417 
مَن كفَرَ بِاللَّهِ مِن بَعْدِ إِيمَنِهِ إِلا مَنْ أُكرِهَ وَ قَلْبُهُ مُطمَئنُّ بِالايمَنِ وَ لَكِن مَّن شرَحَ بِالْكُفْرِ صدْراً فَعَلَيْهِمْ غَضبٌ مِّنَ اللَّهِ وَ لَهُمْ عَذَابٌ عَظِيمٌ‏(106) ذَلِك بِأَنَّهُمُ استَحَبُّوا الْحَيَوةَ الدُّنْيَا عَلى الاَخِرَةِ وَ أَنَّ اللَّهَ لا يَهْدِى الْقَوْمَ الْكفِرِينَ‏(107) أُولَئك الَّذِينَ طبَعَ اللَّهُ عَلى قُلُوبِهِمْ وَ سمْعِهِمْ وَ أَبْصرِهِمْوَ أُولَئك هُمُ الْغَفِلُونَ‏(108) لاجَرَمَ أَنَّهُمْ فى الاَخِرَةِ هُمُ الْخَسِرُونَ‏(109) ثُمَّ إِنَّ رَبَّك لِلَّذِينَ هَاجَرُوا مِن بَعْدِ مَا فُتِنُوا ثُمَّ جَهَدُوا وَ صبرُوا إِنَّ رَبَّك مِن بَعْدِهَا لَغَفُورٌ رَّحِيمٌ‏(110) × يَوْمَ تَأْتى كلُّ نَفْسٍ تجَدِلُ عَن نَّفْسِهَا وَ تُوَفى كلُّ نَفْسٍ مَّا عَمِلَت وَ هُمْ لا يُظلَمُونَ‏(111) 
ترجمه: 
106 -كسانى كه بعد از ايمان كافر شوند - به جز آنها كه تحت فشار واقع شده‏اند در حالى كه قلبشان آرام با ايمان است - آرى آنها كه سينه خود را براى پذيرش كفر گشوده‏اند غضب خدا بر آنها است و عذابعظيمى در انتظارشان!.
107 -اين بخاطر آنست كه زندگى دنيا ( و پست ) را بر آخرت ترجيح دادند ، و خداوند افراد بى‏ايمان ( و لجوج ) را هدايت نمى‏كند
108 -آنها كسانى هستند كه خدا ( بر اثر فزونى گناه ) بر قلب و گوش و چشمانشان مهر نهاده ( به همين دليل چيزى نمى‏فهمند ) و غافلان واقعى آنهايند
109 -و قطعا آنها در آخرت زيانكارانند.
110 -اما پروردگار تو نسبت به كسانى كه بعد از فريب خوردن ( به ايمان بازگشته‏اند و ) هجرت كردند و جهاد و استقامت در راه خدا به خرج دادند پروردگار تو بعد از انجام اين كارها غفور و رحيم است ( و آنها را مشمول رحمت مى‏سازد) 111 -به ياد آوريد روزى را كه هر كس ( در فكر خويشتن است و ) به دفاع از خود برمى‏خيزد و نتيجه اعمال هر كسى بى‏كم و كاست به او داده مى‏شود و به آنها ظلم نخواهد شد
شان نزول: 
بعضى از مفسران در شان نزول آيه نخست چنين نقل كرده‏اند كه اين آيه در مورد گروهى از مسلمانان نازل گرديد كه در چنگال مشركان گرفتار شدند و آنها را مجبور به بازگشت از اسلام و اظهار كلمات كفر و شرك كردند. 
آنها عمار و پدرش ياسر و مادرش سميه و صهيب و بلال و خباب بودند ، پدر و مادر عماردر اين ماجرا سخت مقاومت كردند و كشته شدند ، ولى عمار كه جوان بود آنچه را مشركان مى‏خواستند به زبان آورد. 
اين خبر در ميان مسلمانان پيچيد ، بعضى غائبانه عمار را محكوم كردند و گفتند : عمار از اسلام بيرون رفته و كافر شده ، پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) فرمود : چنين نيست 
تفسير نمونه ج : 11ص :418
ان عمارا ملاء ايمانا من قرنه الى قدمه و اختلط الايمان بلحمه و دمه : چنين نيست ( من عمار را به خوبى مى‏شناسم ) عمار از فرق تا قدم مملو از ايمان است و ايمان با گوشت و خون او آميخته است ( او هرگز دست از ايمان برنخواهد داشت و به مشركان نخواهد پيوست )
چيزى نگذشت كه عمار گريه كنان به خدمت رسول خدا (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) آمد ، پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) فرمود : مگر چه شده است ؟ عرض كرد اى پيامبر ! بسيار بد شده ، دست از سرم بر نداشتند تا نسبت به شما جسارت كردم و بتهاى آنها را به نيكى ياد نمودم ! پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) با دست مباركش اشك از چشمان عمار پاك مى‏فرمود و مى‏گفت : اگر باز تو را تحت فشار قرار دادند ، آنچه مى‏خواهند بگو ( و جان خود را از خطر رهائى بخش).
در اين هنگام آيه من كفر بالله من بعد ايمانه الا من اكره ... نازل گرديد و مسائل را در اين رابطه روشن ساخت .
منبع : تفسیر نمونه : سوره نحل آیات 128 – 106
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 6234
دسترسی سریع به انجمن ها