عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

جويبر( نخستين فرد غريبي كه اسلام آورد)

جويبر( نخستين فرد غريبي كه اسلام آورد)
چهارشنبه 22 تیر 1390  03:36 ق.ظ

جويبر( نخستين فرد غريبي كه اسلام آورد)
تفسير نمونه ج : 20ص :447 
در برابر هر حادثه ناگوارى تسليم شد ، و از اين اصل آموزنده و حركت آفرين قرآنى نتيجه معكوس يعنى نتيجه تخديرى بگيرند كه اين بسيار خطرناك است. 
هيچگاه قرآن نمى‏گويد دربرابر مصائب تسليم باش ، و در رفع مشكلات كوشش مكن ، و تن به ظلمها و ستمها و بيماريها بده ، بلكه مى‏گويد : اگر با تمام تلاش و كوششى كه انجام دادى باز هم گرفتاريها بر تو چيره شد ، بدان گناهى كرده‏اى كه نتيجه و كفاره‏اش دامانت را گرفته ، به اعمال گذشته‏ات بينديش ، و از گناهانت استغفار كن ، و خويشتن را بساز و ضعفها را اصلاح نما. 
و اگر مى‏بينيم در بعضى از روايات اين آيه بهترين آيه قرآن معرفى شده به خاطر همين آثار تربيتى مهم آن است ، و به خاطر سبك كردن بار انسان از سوى ديگر و زنده كردن نور اميد و عشق پروردگار در قلب و جان او از سوى سوم
 
3 -اصحاب صفه چه كسانى بودند 
كسانى كه امروز به زيارت مسجد النبى (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) در مدينه مى‏روند در كنار مسجد و نزديك قبر پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) محلى را مى‏بينند كه از زمين كمى بلندتر است و اطراف آن را با حائل مختصرى از بقيه مسجد به طرز زيبا و دلپذيرى جدا كرده‏اند بسيارى آن محل را براى انجام نماز و تلاوت قرآن انتخاب مى‏كنند. 
اين محل ياد آور صفه و سكوى سرپوشيده‏اى است كه براى جمعى از غرباء كه اسلام را پذيرا شده بودند و جائى نداشتند از سوى پيغمبر آمادهشده بود. 
توضيح اينكه : نخستين فرد غريبى كه اسلام را پذيرفت و جائى در مدينه نداشت جوانى از اهل يمامه بنام جويبر بود كه داستان ازدواج پر سر و صدايش. 
تفسير نمونه ج : 20ص :448 
با دلفا در تاريخ اسلام از جالبترين صحنه‏هاى مبارزه با فاصله‏هاى طبقاتى است. 
چون جويبر جائى براى استراحت و سكنى نداشت پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) به او اجازه داد شبها در مسجد بخوابد ، بعدا كه مسلمانان غريب فزونى يافتند ، و همگى در مسجد سكنى گزيده بودند ، و اين امر وضع مسجد را از هر جهت دچار اختلال مى‏كرد ، دستور داده شد كه همه آنها را به خارج مسجد ببرند ، و مسجد از هر نظر پاك و پاكيزه شود ، و تمام درهائى كه از خانه‏هاى اصحاب به سوى مسجد گشوده مى‏شد به فرمان پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) بسته شد جز در خانه على و فاطمه زهرا ( سلام الله عليهما ) . 
در اين هنگام پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) دستور داد محلى را با شاخه درختان خرما مسقف كنند ، و غربا و فقيران مسلمين در آنجا سكنى گزينند و خود پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) شخصا از آنها سركشى مى‏كرد ، و نان و خرما و مواد غذائى ديگر براى آنها مى‏برد و مسلمانان ديگر نيز مراقب آنها بودند ، و از طريق زكاة و انفاقهاى ديگرى به آنها كمك مى‏كردند . 
آنها در جنگهاى اسلامى شركت مى‏كردند و مخلصانه جهاد مى‏نمودند ، بعضى از آيات قرآن در فضيلت آنها و صفا و پاكى و قداستشان وارد شده است آنها به خاطر سكونت در آن صفه به اصحاب الصفه ناميده شده‏اند. 
منبع : تفسیر نمونه : سوره شوری آیات 36 – 21
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

******

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 6234
محل سکونت : یزد
دسترسی سریع به انجمن ها