عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

از عرقیات گیاهی چه می دانید؟

از عرقیات گیاهی چه می دانید؟
چهارشنبه 22 تیر 1390  04:16 ق.ظ

 
در گذشته های نه چندان دور، مردم از عرقیات استفاده های زیادی می كردند و شربت های گیاهی و انواع سكنجبین در سفره های مادربزرگ ها به چشم می خورد.
ولی متاسفانه اكنون جای این شربت های قدیمی و خوشمزه را انواع نوشابه های گازدار و رنگ و شكر، پر كرده است . این بار می خواهیم به دنیای فراموش شده این گیاهان پرواز كنیم و اجازه بدهیم آنها از خود و خواص شان برایمان بگویند. آیا حاضرید رهسپار این سفر كوتاه و پرفایده شوید؟!
۱. عرق آویشن؛ طبیعت گرم : این عرق برای تقویت بدن ، تقویت معده و رفع ترشی معده مفید است . تقویت كننده بینایی چشم و ضد درد و تشنج می باشد. رقیق كننده خون بوده و در عفونت های ریوی ، زكام ، برونشیت ، آسم ، گریپ و آنژین كاربرد دارد. برای رفع سوءهاضمه بی همتاست . برای نقرس و سیاتیك نیز مفید است .
● طریقه مصرف : بعد از هر غذا نصف استكان میل كنید یا به صورت شربت همراه با شربت آب لیمو می شود مصرف كرد. جهت رفع زكام و گریپ ، شبی یك بار نصف استكان را در یك ظرف آب جوش ریخته و بخور دهید.
۲. عراق اسطوخودوس؛ طبیعت گرم : این عرق برای انواع سردردها، سرگیجه ، ضربه های مغزی ، لرزش اعضای بدن ، عصبانیت و فراموشی بسیار مفید است . نقرس و بیماری های كبدی و كلیه را تسكین می دهد. رفع كننده عفونت های مجاری تنفسی و گریپ بوده ، آرام بخش و خواب آور خوبی نیز می باشد.
طریقه مصرف : روزی سه مرتبه هر وعده نصف استكان میل كنید.
۳. عرق بابونه ؛ طبیعت گرم : این عرق نیروبخش بوده و تب های بلغمی و عفونت و سودایی و عفونت های دردناك را تسكین می دهد. اختلالات قاعدگی و دردناك را منظم می كند. كرم كش است و یبوست مزاج و بلغم را از بین می برد.
● طریقه مصرف : قبل از هر وعده غذا یك استكان میل كنید.
▪ توجه : مصرف مداوم جهت خانم های باردار مضر است .
۴. عرق برگ جتار؛ طبیعت خیلی سرد: این عرق چاق كننده بوده ، تب بر و ضدآسم می باشد. ضعف اعصاب ، درد و ورم مفاصل را كه از گرمی مزاج باشد تسكین می دهد. اگر این عراق را به بدن بمالید باعث جلادادن به پوست می شود.
● طریقه مصرف : قبل از هر غذا یك استكان میل كنید.
۵. عرق بیدكاسنی؛ طبیعت سرد: این عرق تقویت كننده قلب و معده و آرام بخش می باشد. تب بر و ضد یرقان بوده و تصفیه كننده خون ، ضد تشنج و صفرابر است . باعث تقویت كبد و كلیه می شود. در ضمن باعث تقویت و جلای پوست می گردد.
● طریقه مصرف : قبل از هر غذا نصف استكان یا صبح ناشتا یك استكان میل كنید.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7270
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها