عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

آیا می دانید سرعت تفكر در افراد چپ دست بیشتر است؟

آیا می دانید سرعت تفكر در افراد چپ دست بیشتر است؟
چهارشنبه 22 تیر 1390  05:07 ق.ظ

 
آیا می دانید سرعت تفكر در افراد چپ دست بیشتر است؟  
 
 
 
 
   
   
 
تحقیقات جدید نشان می دهد افراد چپ دست در هنگام انجام اعمالی نظیر بازی های رایانه ای و حركات ورزشی، سریعتر از راست دست ها تفكرمی كنند. به گزارش بی بی سی نیوز، محققان استرالیایی در مطالعه ای جدید اعلام كردند انتقال اطلاعات میان دو نیمكره راست و چپ مغز در افراد چپ دست سریعتر صورت می گیرد و این امر سبب می شود چپ دستها در هنگام انجام كارهایی كه با اعضای هر دو طرف بدن سر و كار دارند، كارایی بالاتری از خود نشان بدهند.
در این مطالعه دكتر نیك چربوین و همكارانش از دانشگاه ملی استرالیا در یك آزمایش با اندازه گیری سرعت واكنش داوطلبان به روشن شدن نقاطی نورانی در طرف راست و نیز چپ یك شكل، سرعت انتقال اطلاعات میان دو نیمكره مغز این افراد را بررسی كردند.به گزارش ایرنا این محققان درآزمایشی دیگر عملكرد داوطلبان در زمینه تشخیص حروف مشابه در طرف راست و چپ یك نمایشگر را بررسی كردند. این عمل به استفاده از هر دو نیمكره مغز به طور هم زمان نیاز دارد.
مقایسه نتایج این دو بررسی در میان ۸۰ داوطلب راست دست نشان داد تاخیر در انتقال اطلاعات در نیمكره چپ و راست مغز كه در آزمایش اول شناسایی شده بود، بر عملكرد این افراد در هنگام فعالیتهایی نظیر آزمایش دوم كه نیاز به هر دو نیمكره مغز دارد، تاثیر منفی می گذارد.این دانشمندان همین دو آزمایش را برای ۲۰ داوطلب چپ دست تكرار كردند و متوجه شدند هرچه ویژگی چپ دستی در یك فرد بیشتر باشد، قابلیت پردازش همزمان اطلاعات در دو نیمكره مغز او افزایش می یابد. نتایج این مطالعه نشان داد افرادی كه كاملا چپ دست هستند در مقایسه با راست دستها به میزان ۴۳ میلی ثانیه سریعتر می توانند حروف مشابه را در دو طرف یك صفحه نمایش تشخیص بدهند. به گفته دكتر چربوین، انسانها در زمان انجام فعالیتهایی نظیر بازی های رایانه ای، رانندگی در ترافیك و نیز بازی های ورزشی كه به سرعت بالا و پردازش حجم زیاد اطلاعات نیاز دارند، از هر دو نیمكره مغز خود استفاده می كنند.دكتر استیو ویلیامز روانشناس حاضر در این مطالعه اعلام كرد افراد چپ دست در زمینه استفاده هم زمان از هر دو نیمكره مغز خود توانایی بیشتری دارند و به همین جهت در فعالیتهای نیازمند هر دو نیمكره مغز، از افراد راست دست ماهرترند.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها