عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

نتايج يك پژوهش نشان مي‌دهد: تاثير عسل در سرعت‌بخشي به روند درمان سالک

نتايج يك پژوهش نشان مي‌دهد: تاثير عسل در سرعت‌بخشي به روند درمان سالک
چهارشنبه 22 تیر 1390  06:32 ق.ظ

سالک يک بيماري با علائم باليني بسيار متفاوت است که ضايعه پوستي آن به صورت پاپول قرمز رنگي(جوش‌هاي برجسته و قرمز رنگ) شروع مي‌شود و به تدريج بزرگ و در نهايت به پلاک زخمي تبديل مي‌شود.

استفاده از داروي گلوکانتيم به عنوان داروي رايج براي درمان سالک معايبي دارد که از آن جمله مي‌توان به دوره طولاني مدت درمان، مقاومت دارويي، عدم تسريع بهبودي، عود و شکست در درمان، عوارض روش‌هاي درماني شيميايي و دردناک بودن آن‌ها و همچنين هزينه بالا اشاره کرد.

سحر هامون نورد، از دانشگاه ايلام مطالعه‌اي را با هدف بررسي مقايسه آثار عسل و داروي گلوکانتيم انجام داده است.

بر اساس روش کار اين مطالعه، با دريافت مجوز رسمي و استفاده از فرم‌هاي استاندارد، زخم‌هاي 24 نفر از بيماران با تشخيص انجام آزمايش‌هاي بيوپسي و کشت محيط(NNN) به دو گروه درمان با عسل و درمان با گلوکانتيم تفكيك و مورد بررسي قرار گرفتند.

نتايج اين بررسي نشان داد: در بيماران گروه اول، زخم‌هاي آن‌ها التيام و اثربخشي قابل توجهي را در مقايسه با داروي شيميايي داشت و مدت درمان اين روش بر روي عفونت زخم‌هاي ليشمانيوز در تعدادي از بيماران اين گروه، ما بين 23تا 38 روز و در گروه دوم که از دارو استفاده کرده بودند، بين 160تا230 روز التيام يافت. علاوه بر اين قطر هاله زخم‌هاي افرادي که با عسل درمان شده بودند، خيلي سريع‌تر از گسترش باز ايستاد.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها