عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

بي‌خوابي شايعترين اختلال خواب است

بي‌خوابي شايعترين اختلال خواب است
چهارشنبه 22 تیر 1390  06:33 ق.ظ

يک روانپزشک با اشاره به اين كه بي‌خوابي شايع‌ترين اختلال خواب است، گفت: بي‌خوابي به صورت مختلف بروز مي‌کند که باعث احساس خستگي و بي حالي براي فرد مي‌شود.

دكتر اميررضا چمني خواب را يکي از حياتي‌ترين نيازهاي فيزيولوژيک انسان دانست و گفت: خواب باعث تعادل در بدن، حفظ انرژي و بازسازي جسم و روح مي‌شود. محروميت از خواب و اختلال در عملکرد آن باعث خستگي، تحريک پذيري و بي‌حالي مي‌شود.

وي عوامل مختلفي از جمله بيماري‌ها، استرس‌ها و فعاليت‌هاي ذهني و ورزشي را باعث تغيير در ميزان خواب عنوان كرد.

وي با بيان اينکه اختلال خواب مي‌تواند اوليه يا ثانويه باشد، اظهار كرد: بيماري‌هاي روحي مانند اضطراب و افسردگي و بيماري‌هاي جسمي مثل بيماري‌هاي قلبي - عروقي، بيماري‌هاي گوارشي، آسم، پرکاري تيروئيد و سردرد سبب اختلال خواب مي‌شود. همچنين مصرف برخي داروها از جمله داروهاي ضد آسم، داروهاي محرک، چاي، سيگار و مواد مخدر نيز اثري مشابه دارند.

دكتر چمني، يکي از شايع‌ترين اختلالات خواب را بي‌خوابي دانست و افزود: اين اختلال در بين 30 تا 45 درصد افراد شيوع دارد.

وي افزود: بي‌خوابي به شکل‌هاي مختلف مانند اشکال در شروع خواب، اختلال در تداوم و کاهش کيفيت خواب بروز مي‌کند به عبارتي فرد در صبح احساس خستگي و بي حالي مي‌کند که اين بي‌خوابي مي‌تواند ناشي از استرس‌ها و اضطراب‌هاي تحت تاثير امتحان، مسائل عاطفي و بيماري‌هاي حاد جسمي باشد.

وي اختلال ديگر خواب را پرخوابي عنوان كرد و گفت: پرخوابي در ميان حدود 5 درصد مردم شايع است و به انواع مختلف ظاهر مي‌شود به طوري که فرد از خوابيدن بيش از حد، خواب آلودگي در طي روز، حملات خواب، دشواري مفرط در بيدار ماندن و ميل شديد به رختخواب رفتن رنج مي برد.

وي ادامه داد: اختلال پرخوابي هم منشا رواني و هم منشا جسمي مانند کم کاري تيروئيد دارد.

اين روانپزشک، اختلالات ديگر خواب را حملات خواب، کابوس‌هاي شبانه، خوابگردي و صحبت کردن در خواب ذکر کرد.

چمني خاطرنشان كرد: مصرف خودسرانه داروهاي خواب آور باعث وابستگي و اعتياد به اين داروها شده و عوارضي چون اختلال حافظه، خواب آلودگي روزانه و گاه بي خوابي را به همراه دارد بنابراين مصرف دارو بايد تحت نظر پزشک صورت گرفته و در صورت وجود بيماري زمينه‌اي مانند اضطراب و افسردگي اين بيماري درمان شود.

وي درمان بيماري اختلال خواب را از طريق مصرف دارو و درمان بيماري زمينه‌اي دانست.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7270
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها