عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

فراخوان مسابقه‌ي شعر «شرح شقايق»؛ نکوداشت جانبازان شهيد

فراخوان مسابقه‌ي شعر «شرح شقايق»؛ نکوداشت جانبازان شهيد
چهارشنبه 22 تیر 1390  06:38 ق.ظ

بنا بر اعلام، اين مسابقه در دو بخش اصلي شعرهاي سروده‌شده در نکوداشت مقام جانبازان شهيد و بخش ويژه مطروحه مقام معظم رهبري برگزار خواهد شد. مهلت ارسال آثار 15 شهريور ماه سال جاري است به برگزيدگان در هر بخش جوايزي اهدا خواهد شد.

علاقه‌مندان مي توانند با مراجعه به سايت شاعران فارسي‌زبان به نشاني اينترنتي WWW.IRAFTA.COM آثار خود را براي شرکت در مسابقه ارسال كنند.

 

در فراخوان اين مسابقه آمده است:

بخش اصلي:

بخش اصلي اين مسابقه به شعرهاي سروده‌شده در نکوداشت مقام جانبازان شهيد اختصاص خواهد داشت.

ايده اوليه اين مسابقه در ديدار شاعران آييني با رهبر معظم انقلاب، كه در خردادماه سال جاري برگزار شد، شکل گرفت. معظم ‌له در رهنمودهاي‌شان شاعران را به موضوع دفاع مقدس و پاسداشت ياد شهيدان دعوت كردند و از مباحث مهم در اين‌باره كه كم‌تر به آن پرداخته شده، به مقوله‌ي «جانبازان شهيد» اشاره كردند و فرمودند: يكى از همين چيزهايى كه مربوط به جنگ است و از چيزهايى است كه ذهن من را مشغول مي‌كند، اين جانبازهايى هستند كه بعد از مدتى به شهادت مي‌رسند؛ اين خودش يك موضوع ويژه است؛ اين غير از شهيدى است كه در جبهه شهيد شده و درباره‌اش هم شعر گفته شده؛ اين انسانى است كه يك تجربه‌اى را گذرانده و رنجى را تحمل كرده، آخرش هم شهيد شده. بگرديد موضوعات اين‌جورى را پيدا كنيد.

بخش ويژه:

از ديرباز در محافل ادبي و انجمن‌هاي شعر، مقوله‌اي به نام «مطروحه» وجود داشته است. مطروحه، بيتي بوده كه معمولاً بزرگ يك انجمن شعر در پايان محفل، مطرح مي‌كرده و از شاعران مي‌خواسته تا بر اساس همان بيت و در همان وزن و با همان رديف و قافيه يا بر اساس آن مضمون، شعري بسرايند و در جلسه بعد در آن محفل بخوانند.

اين كار چند فايده داشته است؛ نخست آن‌كه شاعران انگيزه‌اي براي سرايش شعري تازه مي‌يافتند؛ دوم آن‌كه شاعران ميزان توانايي خود را در آن قالب و با آن رديف و قافيه در مي‌يافتند و عيار كار را مي‌سنجيدند و با توجه با آثار ديگران، ضعف‌هاي اثر خود را دريافته و به تقويت شعر خود مي‌پرداختند؛ سوم آن‌كه يادگاري نيكويي از آن محافل بود و هرگاه آن شعر خود را مي‌خواندند، به ياد آن محفل مي‌افتادند.

در پايان اين ديدار مذکور ، يكي از شاعران از حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، رهبر معظم انقلاب، خواست كه در اين موضوع، مطروحه‌اي را طرح فرمايند تا شاعران به استقبال آن، شعر بسرايند.

ايشان نيز ساعتي پس از پايان محفل، مطروحه‌ي زير را بر صفحه‌ي كاغذ نگاشتند و از شاعران آييني خواستند تا بر اساس آن، شعر بسرايند. متن مرقومه به شرح زير است:

 

بسمه تعالي

بفرماييد اگر دوستان مايل‌اند، اين مطلع را بسازند

خطاب به جانبازِ شهيد:

رندانه آخر ربودي جامي ز خمخانه‌ي دل

خونين چو برگ شقايق، رنگين چو افسانه‌ي دل

با توجه به استقبال شاعران از اين مطروحه، بخش ويژه اين مسابقه به شعرهاي سروده‌شده بر اساس مطروحه مقام معظم رهبري اختصاص يافته است.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها