عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

«عقل عربي» و «برهان غليون» زنده نقد مي‌شوند

«عقل عربي» و «برهان غليون» زنده نقد مي‌شوند
چهارشنبه 22 تیر 1390  06:39 ق.ظ

كتاب «نقد عقل عربي» اثر دکتر محمد عابد‌الجابري ـ نويسنده و فيلسوف مغربي تبار ـ است كه در حوزه واکاوي سنت نوشته شده است.

سيدمحمد آل‌مهدي ترجمه اين كتاب را با دو عنوان اصلي «نقد عقل عربي» و عنوان فرعي «پژوهشي ساختارگرا در شكل‌گيري عقلانيت کلاسيک عرب» منتشر كرد.

اين اثر در حوزه فلسفه و جامعه‌شناسي و 13 فصل است که آن را انتشارات نسل آفتاب در 5000 نسخه منتشر کرد.

کتاب «انديشه‌هاي پرفسور برهان ‌غليون» استاد سوري‌تبار دانشگاه سوربن، نيز که به همت حسين عباسي ترجمه شده است، به مصاحبه‌هاي تلفني و اينترنتي حسين عباسي با پرفسور غليون اختصاص دارد.

پرفسور برهان ‌غليون استاد علوم اجتماعي و مطالعات اجتماعي است كه تاكنون بيش از 15 كتاب و ده‌ها مقاله نوشته است.

اين كتاب را نشر يادآوران منتشر کرد و شامل مقولاتي مي‌شود كه دكتر غليون به آن‌ها پرداخته است؛ از جنبش‌هاي اسلامي گرفته تا خرد و آگاهي، مقوله فرهنگ، گفت‌وگوي تمدن‌ها، احزاب سياسي جهان عرب و مسايلي از اين دست.

 

«مجله تصويري زاويه» يک مجله هفتگي است و هر هفته به تحليل و گفت‌وگو درباره مهم‌ترين موضوعات فرهنگي روز يا هفته با دعوت از کارشناسان و مديران آن بخش مي‌پردازد. «زاويه» به تهيه کنندگي علي‌رضا حسيني کاري از گروه فرهنگ، انديشه ديني و تاريخ شبکه چهار سيما است كه به صورت زنده پخش مي‌شود.

برنامه اين هفته مجله تصويري زاويه که روز چهارشنبه 23 تير 90 راس ساعت 21 و 30 دقيقه پخش مي‌شود به نقد کتاب‌هاي اين دو مترجم خوزستاني اختصاص دارد.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها