عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

ديوان «فلسطين در چشمان كودك» منتشر شد

ديوان «فلسطين در چشمان كودك» منتشر شد
چهارشنبه 22 تیر 1390  08:57 ق.ظ

«آلفونسو مورالس» شاعر نيكاراگوئه اي در ديوان «فلسطين در چشمان كودك» عشق خود به مردم فلسطين را به زبان شعر درآورده است.
به گزارش فارس، در ماناگوآ پايتخت نيكاراگوئه ديوان شعري منتشر شده است كه از عشق شاعر نيكاراگوئه اي به مردم فلسطين حكايت دارد.
«آلفونسو مورالس» ديوان خود با عنوان «فلسطين در چشمان كودك» قصائد 30 سال گذشته خود را كه تاكنون منتشر نكرده، جمع آوري كرده است.
به گزارش پايگاه خبري الجزيره، مورالس ديوان خود را البته با شعري از محمود درويش، به نام «عاشقي از فلسطين» آغاز مي كند و سپس اشعار خود و همچنين اشعار شاعران فلسطيني چون «برادران طوقان» و «سميح قاسم» را آورده است.
«آلفونسو مورالس» درباره چگونگي سرودن اين اشعار مي گويد: در آغاز ترم دوم سال 1997 دانشجويي داشتم به نام «فيديلينا فلسطين» و براي من بخش دوم اسمش غريب بود، او را صدا زدم درحالي كه او از اسمش ناراحت بود و براي فروكش كردن ناراحتي اش براي بخش دوم اسمش شعري سرودم.
وي با اشاره به اينكه به مسئله فلسطين آشنا نبوده، تأكيد مي كند كه دو حادثه در او اثر زيادي در عشق به فلسطين داشته است، «دليل اول ديدار ياسر عرفات از نيكاراگوئه در دهه 80 بود كه تأثير بسياري در مردم داشت و دليل دوم شرح استادم درباره سازمان آزاديبخش فلسطين و نقش آن در مسئله فلسطين بود.»
مورالس همچنين با اشاره به تحقيقاتش درباره فلسطين مي گويد: دسترسي به اطلاعاتي درباره فلسطين آسان نيست چرا كه اكثر منابع اسرائيلي است اما خوشحالم كه با تحقيقات و مطالعاتي كه كردم نظرگاه عادلانه اي به اين مسئله دارم.
در قصائد مورالس به زبان اسپانيايي حلاوت شعر درباره تاريخ شهرهاي فلسطيني چون الخليل، اريحا، و بيت لحم بسيار ديده مي شود.
وي در قصيده اي با عنوان «اريحا و ميوه هايش» مي گويد:
دور از دستان طمع كارانه/ اريحا/ اينجا/ كه مي گويند/ اگر كسي پرتقال شيرينش را قاچ كند/ در آن كتاب مقدس را مي يابد/ اگر مي خواهي آن را ببيني/ اي عتيق/ اگر ببينم در خيالم سفيدي حكيمانه اي/ تبديل خواهد شد نگاه من/ به كوچكي و شيريني ات/ پر از آزادي/ و اين است كه عاشقت هستم/
بنابر اين گزارش «آلفونسو مورالس» شاعر، نويسنده و آهنگ ساز نيكاراگوئه اي متولد 1960 ميلادي و عضو انجمن نويسندگان نيكاراگوئه و چندين كانون فرهنگي و همچنين رئيس جمعيت نويسندگان ليون است كه در سال هاي 1986، 1987 و 2005 جوايز متعددي به خاطر اشعارش كسب كرد.

پیامبر (ص): صبر اگر به بیقراری رسید دعا مستجاب می شود.

عزیز ما قرنهاست که چشم انتظار به ما دارد!

ahmadfeiz

ahmadfeiz
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 20214
دسترسی سریع به انجمن ها