عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

روش شناسايي سنگهاي آذرين

روش شناسايي سنگهاي آذرين
چهارشنبه 22 تیر 1390  09:13 ق.ظ

روش های شناسایی سنگ های آذرین
مفید ترین و مشخص ترین راه طبقه بندی سنگهای آذرین براساس دو ملاک ترکیب و بافت است . این ملاک ها از این نظر اهمین دارند که به کمک آنها هم می توان سنگ را توصیف و در نتیجه از سایر انواع سنگ ها جدا کرد و هم این که از وضع زایشی سنگ اطلاعاتی به دست آورد. آگاهی از نوع کانی های سازنده سنگ ، راهنمای خوبی برای تشخیص نوع ماگمای منشا سنگ است . حالت و نوع بافت نیز نشان دهنده وضعیت سردشدن ماگمای اولیه است . که مراحل آن به ترتیب زیر است :
.1. تشخیص درونی یا بیرونی بودن سنگ است ( Volcanit , Plutonit)
.2. نوع بلور سنگ
الف – بلورهای غیر قابل رویت ← Aphentic
ب – بلورهای قابل رویت ← Phaneretic
.3. تشخیص عمق سنگ
الف – اگر ریز بلور باشد یعنی فرصت  لازم برای تبلور نداشته است .
ب – اگر درشت بلور باشد یعنی فرصت لازم برای تبلور داشته است .
نکات مهم :
.1. هرگاه زمینه دیده شد سنگ آذرین بیرونی است .
.2. خمیر پرفیر از ملافیر روشن تر است .
.3. اوژیت به صورت هشت وجهی و هورنبلند به صورت شش وجهی است .
.4. معمولاً سنگی که دارای رنگ روشن است از فلدسپات های قلیایی و کوارتز یا فلدسپات ها غنی می باشد . سنگهای تیره رنگ دارای مقدار زیادی سیلیکات های آلومینه یا غیر آلومینه عناصر فرومانیزین و معمولاً دارای فلدسپات های کلسیک است .
اما باید در نظر داشت که از رنگ همیشه باید با احتیاط استفاده شود ، زیرا بعضی سنگهای نهان دانه مثل ریولیت ها با وجود این که از کوارتز و فلدسپات های قلیایی غنی می باشند گاهی به رنگهای خاکستری و خاکستری تیره و سیاه دیده می شوند . از طرف دیگر سنگهای که قریب به صد در صد آنها از الیوین تشکیل شده است به رنگ سبز روشن یا خاکستری دیده می شوند (مثل دونیت) .

منبع: univer30t.com

***به بهشت نمی روم اگر مــــــادرم آنجا نباشد***

آنگاه که تنها شدی و در جست جوی یک تکیه گاه مطمئن هستی ، بر من توکل نما . نمل/79

mehdigerdali

mehdigerdali
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 5587
دسترسی سریع به انجمن ها