عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

آغاز مذاكرات جديد با آژانس ايران : ابتدا به تعهدات قبلي عمل كنيد

آغاز مذاكرات جديد با آژانس ايران : ابتدا به تعهدات قبلي عمل كنيد
چهارشنبه 22 تیر 1390  09:37 ق.ظ

درجريان ديدار وزير امورخارجه كشورمان با مديركل آژانس بين المللي در وين دور جديدي از مذاكرات ميان دوطرف آغاز شد.
«علي اكبر صالحي» ديروز با «يوكيا آمانو» ديدار و پيرامون موضوعات مربوط به برنامه هسته اي كشورمان بحث و تبادل نظر كرد.
به گزارش خبرگزاري رويترز صالحي پس از اين ديدار در جمع خبرنگاران اعلام كرد كه مذاكرات «بسيار ثمربخشي» با مديركل آژانس بين المللي انرژي اتمي داشت و دو طرف موافقت كردند كه به كمك يكديگر براي حل مسائل باقيمانده تلاش كنند.
وي گفت: ما به يكديگر قول داده ايم كه شور و مشورت هاي مان را حفظ كنيم و به دنبال روش خلاقانه اي براي تعامل با يكديگر و كار با يكديگر باشيم، تا بتوانيم اين مسأله را حل كنيم.
وزير امورخارجه تصريح كرد: تهران آماده است به همراه كارشناسان آژانس بين المللي انرژي اتمي مكانيزمي براي گفت وگو درباره مطالعات ادعايي پيدا كند.
صالحي در جمع خبرنگاران تأكيد كرد كه در عين حال آژانس بايد ابتدا اعلام كند كه همه سؤالات مربوط به برنامه هسته اي ايران پاسخ داده شده است.
وزير امورخارجه كشورمان گفت: هر دو طرف قول داده اند كه كارشناسانشان سر ميز مذاكره بنشينند و به يك مكانيزم جديد براي تداوم كارمان در اين زمينه نگاه كنند.
صالحي درباره سفر آينده آمانو به ايران نيز گفت: دعوت دكتر «فريدون عباسي» رئيس سازمان انرژي اتمي ايران از آقاي آمانو، دعوتي طبيعي است و آمدن آقاي آمانو بايد سفري بلاشرط باشد وگرنه بي معنا و مفهوم خواهد بود.
وزير امورخارجه كشورمان تصريح كرد: آمانو به عنوان مديركل آژانس بين المللي انرژي اتمي متعلق به همه كشورهاي عضو است و او از جانب تمامي كشورهاي عضو نمايندگي داشته و به عنوان مديركل آژانس عمل مي كند.
صالحي افزود: ايران نيز يكي از عمده ترين اعضاي آژانس است و طبيعي است كه آمانو به ايران سفر كند؛ همچنان كه اسلاف وي مانند آقاي البرادعي در زمان مسئوليت شان به دفعات از ايران بازديد كرده اند.
«علي اصغر سلطانيه» نماينده كشورمان در آژانس نيز كه در جريان مذاكرات صالحي و آمانو قرار داشت در اين باره گفت: اين نشست بسيار سازنده بود و در فضايي مثبت انجام شد.
وي با اشاره به اظهارات وزير خارجه كشورمان درباره اينكه «تصميم گرفته شد كارشناسان دو طرف با يكديگر بنشينند و مكانيسمي را در خصوص همكاريهاي بيشتر در مورد موضوع هسته اي ايران پيدا كنند» گفت: وزير امورخارجه در اين نشست پيشنهاد كردند كه بر اساس مداليته و برنامه كاري قبلي ايران و آژانس (مداليته) مكانيسمي جديد بررسي شود.
نماينده كشورمان در آژانس گفت: كه بر اين اساس كارشناسان دو طرف با عنايت و رعايت موافقتنامه و در چارچوب مداليته گفت وگوهايي انجام مي دهند.
بر مبناي مداليته سال 2007 مقرر گرديد كه در ازاي پاسخ ايران به تمامي ابهامات موجود (حدود 300 سؤال در قالب 6 محور) آژانس بين المللي انرژي اتمي نيز روند رسيدگي به پرونده هسته اي ايران را به حالت عادي دربياورد اما پس از چند ماه مذاكرات فشرده و همكاري كامل ايران با بازرسان آژانس متأسفانه اين نهاد بين المللي تحت تأثير فشارهاي آمريكا و ادعاهاي بي سند منافقين مبني بر تلاش ايران براي ساخت سلاح اتمي در قالب پروژه «نمك سبز» نه تنها به توافق خود با ايران پايبند نماند بلكه از آن تاريخ به بعد هر بار نيز در گزارشات فصلي خود اين ادعاهاي بي اساس و تكراري را در قالب «مطالعات ادعايي» مطرح مي كند.
در شرايط كنوني جمهوري اسلامي ايران تأكيد دارد كه آغاز هرگونه مذاكره جديد با آژانس بايد بر مبناي همان مداليته يعني به اين صورت كه آژانس ابتدا روند رسيدگي به موضوع هسته اي ايران را به حالت عادي رسماً اعلام كند و در مقابل تهران نيز حاضر است در چارچوب همكاري هاي سازنده به موضوع «مطالعات ادعايي» پاسخ دهد.
ديدار صالحي با مدير اجرايي سازمان منع جامع آزمايشات هسته اي
علي اكبر صالحي وزير امور خارجه كشورمان كه در رأس هيئتي به وين سفر كرده است، ديروز با «تيبور تات» مدير اجرايي سازمان منع جامع آزمايش هاي هسته اي (CTBT) پشت درهاي بسته ديدار و گفت وگو كرد.
در اين ديدار علي اصغر سلطانيه نماينده دائم ايران در آژانس، رامين مهمان پرست سخنگوي وزارت خارجه و حسين سبحاني نيا نماينده نيشابور نيز حضور دارند.
صالحي همچنين در مقر اروپايي سازمان ملل در وين از نمايشگاه دائمي مستقر در اين محل كه دستاوردهاي فضايي كشورمان از جمله ماهواره اميد و ماهواره بر سفير در معرض ديد عموم علاقمندان قرار داده شده، نيز بازديد به عمل آورد.
مذاكرات صالحي در اسلووني
وزراي خارجه ايران و اسلووني دوشنبه شب در لوبليانا با هم ديدار و گفت وگو كردند.
«ساموئل اژبوگار» وزير خارجه اسلووني در اين ديدار، ايران را كشوري مقتدر، بزرگ و با تاريخي طولاني خواند و گفت: ما جمهوري اسلامي ايران را كشوري مهم در منطقه قلمداد مي كنيم.
وي افزود: علاقه منديم و آمادگي داريم روابط دو كشور را كه در 20 سال گذشته با موفقيت پيش رفته بيش از پيش گسترش دهيم.
وزير خارجه اسلووني با استقبال از سفر علي اكبر صالحي به كشورش، رايزني هاي سياسي دو كشور و گشايش سفارت جمهوري اسلامي ايران در لوبليانا را در كمك به پيشبرد مناسبات فيمابين و ظهور ايده ها و امكانات جديد همكاري موثر توصيف كرد.
صالحي نيز در اين گفت وگوها با ابراز خرسندي از روند پيشرفت مناسبات تهران و لوبليانا گفت: بايد زمينه هاي همكاري بنيادين و دراز مدت كشف و نقشه راه اجرايي اين همكاري ها تدوين شود.
وي افزود: ظرفيت هاي متقابل در دو كشور فراوان است و ضرورت دارد آن ها را در جهت منافع دو كشور و اجراي پروژه هاي مشترك در ساير كشورها بسيج كرد.
وي ايران را كشوري با بازار بزرگ 75 ميليوني و همسايه 15 كشور با 300 ميليون جمعيت كه به درياي خزر و خليج فارس دسترسي دارد عنوان كرد و افزود: آماده همكاري با اسلووني بدون هيچگونه محدوديت در جهت منافع دو طرف و ديگر كشورهاي منطقه اي هستيم.
افتتاح رسمي سفارت جمهوري اسلامي ايران در لوبليانا
وزير امور خارجه كشورمان همچنين در جريان سفر به اسلووني سفارت جمهوري اسلامي ايران در لوبليانا را افتتاح كرد.
رحيم آقايي پور به عنوان اولين سفير ايران در اسلووني آذر 1389 استوارنامه خود را تقديم رئيس جمهور اين كشور كرده و دوشنبه نيز ساختمان سفارت ايران رسماً افتتاح شد. اسلووني نيز در سال 1372 اقدام به تأسيس سفارتخانه در ايران كرده بود.
«علي اكبر صالحي» طي سخناني در جمع سفرا و ديپلمات هاي خارجي مقيم و مقامات محلي افتتاح اين سفارتخانه را نشانگر اهميت اسلووني براي جمهوري اسلامي ايران دانست.
وي همچنين علاقمندي كشورمان را براي گسترش هر چه بيشتر روابط با كشورهاي عضو اتحاديه اروپا اعلام كرد و با اشاره به منابع انرژي موجود در كشور و با بيان اينكه اروپا نيازمند شريك مطمئني براي تامين انرژي اش است، گفت: جمهوري اسلامي ايران شريك مطمئني براي تأمين انرژي اروپا مي باشد.

پیامبر (ص): صبر اگر به بیقراری رسید دعا مستجاب می شود.

عزیز ما قرنهاست که چشم انتظار به ما دارد!

ahmadfeiz

ahmadfeiz
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 20214
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها