عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

راهبرد ايران در بحرين «هر بحريني يك رأي» است

راهبرد ايران در بحرين «هر بحريني يك رأي» است
چهارشنبه 22 تیر 1390  09:42 ق.ظ

امير عبداللهيان: راهبرد ايران در بحرين «هر بحريني يك رأي» است
 

مدير كل خليج فارس و خاورميانه وزارت امور خارجه تاكيد كرد كه سياست جمهوري اسلامي ايران در قبال تحولات بحرين «هر بحريني يك راي» است.
«حسين امير عبداللهيان» در گفت وگو با مهر برآورد و تحليل خود از تحولات بحرين و مشخصه ها و ويژگي هاي اين قيام را اينگونه عنوان كرد: تحولات بحرين در واقع مدلي است از تحولات كل خاورميانه، مردم بحرين مطالباتي دارند كه به روش كاملا دموكراتيك و مسالمت آميز خواسته هاي خود را مطرح كرده اند، اما فرق و تفاوت بارز مجموعه تحولات بحرين با خاورميانه اين است كه خواسته هاي مردم بحرين بسيار روشن و شايد حداقلي است يعني وجه مشترك مطالبات مردم برخورداري از حقوق شهروندي و «هر بحريني يك راي» است.
وي تصريح كرد: راهبرد جمهوري اسلامي ايران در قبال تحولات اين كشور نيز همين ديدگاه «هربحريني يك راي» است.
وي در ادامه در پاسخ به اينكه آيا قيام بحرين همان ادامه قيام هاي عربي خاورميانه و شمال آفريقاست يا اين حركت ماهيت فرقه اي-مذهبي و متعلق به شيعيان است؟ گفت: آنچه در مصر و تونس اتفاق افتاد در كل خاورميانه تاثير گذاشت و ما تاكنون شاهد تاثير آن در بحرين هستيم. نيروهاي مردمي اعم از شيعه و برخي جريانات اهل سنت در بحرين كه مطالبات مشروعي را دنبال مي كردند از اين جريان استفاده كرده و مطالبات خود را به طور گسترده مطرح كردند. موضوع بحرين؛ «بحريني-بحريني» است نه موضوع «شيعه-سني» و طايفه اي و فرقه اي . در واقع ورود نظاميان خارجي موضوع بحريني-بحريني را به يك موضوع «شيعه-سني» و «بحريني-سعودي» تبديل كرد و ما معتقديم اين وضعيت شرايط بحرين را پيچيده كرده است.
سفير سابق ايران در بحرين همچنين در پاسخ به اين پرسش كه آيا لشگركشي سعودي ها به بحرين اقدامي مستقل از سوي رياض بود يا چراغ سبز واشنگتن پس از سفر وزير دفاع اين كشور به بحرين چنين حركتي را موجب شد گفت: شواهد و قرائني كه در اختيار تحليلگران موضوع خاورميانه است نوعي هماهنگي بين آمريكا و عربستان را در اين رابطه تائيد مي كند. شايد بتوان گفت آمريكايي ها به نوعي با چراغ سبزشان باعث تخريب چهره عربستان در اين بخش از منطقه شده اند. آمريكا با بحرين از سال 2004 داراي پيمان استراتژيك است و اين كشور داراي يكي از پايگاه هاي نظامي در بحرين است.

پیامبر (ص): صبر اگر به بیقراری رسید دعا مستجاب می شود.

عزیز ما قرنهاست که چشم انتظار به ما دارد!

ahmadfeiz

ahmadfeiz
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 20214
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها