عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

تغذیه مناسب و رشد کودک

تغذیه مناسب و رشد کودک
چهارشنبه 22 تیر 1390  12:35 ب.ظ

تغذیه مناسب و رشد کودک

 

نه تنها بزرگسالان در معرض خطر ابتلا به اضافه وزن، بیماری های قلبی و دیگر بیماری ها هستند بلکه کودکان نیز از این مشکلات مستثنی نیستند.
با درک این موضوع والدین باید بیشتر مراقب کودکان و تغذیه آن ها باشند. یکی از راهکارهای مقابله با این واقعیت پیشگیری از وقوع اتفاقات احتمالی برای کودک در آینده است. ورزش و یک رژیم غذایی متعادل که بر پایه تغذیه صحیح باشد از بهترین شروط مبارزه و پیشگیری از این بیماری ها هستند. هرگز فکر نکنید سن شروع تغذیه مناسب برای کودکتان خیلی زود است. دادن یک تغذیه مناسب به کودک می تواند حتی قبل ا ز شروع کودک به خوردن غذاهای جامد شروع شود. درابتدایی ترین مرحله تغذیه کودک می توانید شیر مادر را به جای شیر خشک انتخاب کنید. شیر مادر یکی از خالص ترین و طبیعی ترین منبع تغذیه برای هر کودک است. شیر مادر سرشار از ترکیباتی است که با باکتری های مختلف در بدن مبارزه کرده و از ابتلای کودک به انواع بیماری ها پیشگیری می کند و علاوه بر آن حاوی مواد مغذی است که هم از لحاظ روحی و هم از لحاظ جسمی باعث رشد و تقویت کودک می شوند. همانطور که کودک بزرگ تر می شود، روش صحیح تغذیه صحیح را با انتخاب مناسب غذاها برای وی ادامه دهید به عنوان مثال به جای اینکه به وی غذاهای آماده یا سرخ کرده بدهید غذاهای آب پز شده و پوره شده بدهید. مانند پوره سیب زمینی، پوره هویج و غیره. به کودکان نوپا هر چند وقت یک بار یک غذای جدید معرفی کنید تا بتوانند با طعم مختلف غذاها آشنا شوند و در ضمن این کار اگر کودکتان به غذای خاصی آلرژی داشته باشد راحت تر آن را بشناسید.اگر کودک شما نسبت به برخی غذاها آلرژی دارد به وی تخم مرغ و آجیل ندهید چرا که این دو ماده غذایی از جمله غذاهای معمول آلرژی زا محسوب می شوند. از دادن غذاهای دارای سدیم و قند بالا به کودک خودداری کنید.

worldfood.ir

یاس

yassimanusha

yassimanusha
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 3101
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها