عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: اگر می‌‏توانید هر روز را نوروز کنید؛ یعنی در راه خدا به‌هم هدیه دهید و با یکدیگر پیوند داشته باشید. دعائم‌الاسلام، ج۲ ص۳۲۶

کودکان و خطر نوشابه های انرژی زا

کودکان و خطر نوشابه های انرژی زا
چهارشنبه 22 تیر 1390  02:15 ب.ظ

کودکان و خطر نوشابه های انرژی زا

 

آکادمی اطفال آمریکا تاکید کرد، کودکان باید به نوشیدن آب عادت کنند چرا که استفاده از نوشابه های ورزشی و انرژی زا به دلیل بالا بودن محتوای کافئین و دیگر مواد مضر، نتایج منفی را با خود به همراه خواهد داشت.
دکتر مارسی بت اشنایدر از اعضای آکادمی اطفال آمریکا در حوزه تغذیه در این باره اظهار داشت: درحال حاضر نکات مبهم و گیج کننده ای درباره محتویات نوشابه های ورزشی و انرژی زا وجود دارد و نوجوانان اکثرا درباره تفاوت های این محصولات ناآگاه هستند. برخی از کودکان و نوجوانان انواعی از نوشیدنی های انرژی زا را مصرف می کنند که حاوی مقادیر بسیار زیادی کافئین هستند و این درحالی است که پس از ورزش بیشتر آب بدنشان را از دست داده اند و قصد دارند این کمبود آب را جبران کنند. اما آنها در واقع مقادیر زیادی کافئین و سایر محرک ها را وارد بدن خود می کنند که می تواند بسیار خطرناک باشد و عواقب نامطلوبی از جمله ابتلا به فشارخون بالا، افزایش خطرناک میزان ضربان قلب را با خود همراه داشته باشد. ترکیبات و مواد تشکیل دهنده نوشابه های انرژی زا با نوشابه های ورزشی متفاوت هستند. نوشابه های ورزشی حاوی کربوهیدرات ها، املاح معدنی، الکترولیت ها و طعم دهنده ها هستند که می توانند جایگزین آب از دست رفته بدن در اثر تعرق شوند اما نوشابه های انرژی زا کاملا ترکیبات متفاوتی دارند و بیشتر محتوی کافئین هستند که مصرف آن برای کودکان مضر بوده و سلامت آنها را به خطر می اندازد. این بررسی در مجله «اطفال» به چاپ رسیده است.

worldfood.ir

یاس

yassimanusha

yassimanusha
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 3101
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها