عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

افزایش ایمنی دستگاه گوارش کودکان، نتیجه تغذیه از شیر مادر

افزایش ایمنی دستگاه گوارش کودکان، نتیجه تغذیه از شیر مادر
چهارشنبه 22 تیر 1390  02:24 ب.ظ

افزایش ایمنی دستگاه گوارش کودکان، نتیجه تغذیه از شیر مادر

 

تغذیه کودکان با شیر مادر موجب ایمن تر شدن دستگاه گوارش آنها در برابر اسهال، جلوگیری از عفونت دستگاه تنفسی و سیستم عصبی می شود.
دکتر بهار اله وردی فوق تخصص گوارش اطفال و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: هر چه تغذیه کودکان با شیر مادر زودتر صورت پذیرد و تداوم یابد کودکان در برابر هجوم بسیاری از بیماری ها مثل اسهال و عفونت سیستم تنفسی ایمن تر می شوند.
وی ادامه داد: نوزادان در طول 6 ماه اول عمرشان فقط باید از شیر مادر تغذیه کنند و از آن به بعد تغذیه مکمل به برنامه غذایی آنها افزوده می شود.
اله وردی گفت: تغذیه درست کودکان باعث رشد تکثیر میکروب های مفید بدن آنها می شود و شیر مادر دارای ویژگی های تغذیه ای بی نظیری است که هیچ جایگزینی برای آن وجود ندارد.
وی افزود: به کودکی که از شیر مادر تغذیه می شود نباید شیر خشک هم داده شود و این امر خطرات جدی را به دنبال دارد. این کودکان آسیب پذیرتر خواهند شد چرا که بسیاری از آنها با بیماری هایی همچون اسهال شدید، کم آبی و یا بستری های طولانی مدت مواجه می شوند و در نتیجه کم وزنی در آنها صورت می پذیرد.
وی یادآور شد، شیر مادر به تنهایی برای کودکان غذای سالم و کافی می باشد و حاوی بسیاری از ویتامین ها است اما استفاده از ویتامین های a و d از 15 روزه گی به بعد برای نوزادان ضروری است.
*استفاده از شیر خشک سبب بروز بسیاری از بیماری ها در کودکان می شود
دکتر اله وردی در ادامه گفت: اگرچه برخی از بیماری های خاص که در مادران وجود دارد و یا بعضی از داروهایی که آنها مصرف می کنند موجب عدم استفاده نوزادان آنها از شیر مادر می شود اما برای این مادران هم راهکارهای مناسبی جهت تغذیه کودکانشان وجود دارد.
وی افزود: فرزندان این مادران بهتر است از شیر دایه تغذیه کنند و یا در مواردی که پزشک تشخیص می دهد می توانند از شیر مادرشان هم استفاده کنند بنابراین تا جایی که امکان دارد کودکان نباید شیر خشک بخورند.
وی گفت: انواع شیر خشک تولید داخل و یا خارج هرگز جای شیر مادر را نخواهند گرفت چرا که استفاده از شیر مادر موجب ایمن تر شدن نوزادان در ابتلا به سرطان ها و دیابت و بسیاری از بیماری ها می شود.
وی در پایان گفت: غذاهای کمکی آماده و شیرخشک در شرایط ناسالم به دلیل آلودگی های موجود در آنها موجب بیماری کودکان می شود.

worldfood.ir

یاس

yassimanusha

yassimanusha
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 3101
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها