عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

سرخ کردن غذا در ظروف آلومینیومی مسمومیت زاست

سرخ کردن غذا در ظروف آلومینیومی مسمومیت زاست
چهارشنبه 22 تیر 1390  03:38 ب.ظ

سرخ کردن غذا در ظروف آلومینیومی مسمومیت زاست

 

یک متخصص تغذیه گفت: سرخ کردن غذا در ظروف آلومینیومی مسمومیت زاست زیرا نمک به کار رفته در غذا باعث تخریب این ظروف شده و نفوذ آلومینیوم به درون روغن را افزایش می دهد.
احمدرضا درستی مطلق اظهار داشت: اگر افراد به مدت طولانی در ظروف آلومینیومی غذا تهیه کنند، یون های آلومینیوم وارد غذا می شود و در بدن تجمع پیدا می کند.
وی گفت: تهیه غذا در ظروف آلومینیومی به مدت طولانی موجب افزایش احتمال بروز آلزایمر، بیماری هایی مانند راشیتیسم و عوارضی مانند غش، کم خونی مفرط، کما و اختلال در هنگام راه رفتن می شود.
این متخصص تغذیه افزود: عناصر سنگین و سمی ناشی از فلزات مورد استفاده در ساختن ظروف آشپزخانه نشان می دهد که هر چه مدت زمان پخت بیشتر شود، میزان یون های آزاد شده نیز افزایش پیدا می کند.
درستی مطلق اضافه کرد: استفاده از سرکه، آبلیمو و آبغوره در غذا موجب افزایش آزادشدن یون ها در غذا می شود. نگهداری و پخت سبزی های برگی و غذاهای اسیدی یا نمکی همچون گوجه فرنگی، مرکبات و ریواس در ظروف آلومینیومی، موجب جذب بیشتر آلومینیوم در این غذاها می شود و حتی ممکن است موجب فرورفتگی یا سوراخ هایی در سطح ظرف شود.
وی بیان داشت: بهتر است از ظروف آلومینیومی برای سرخ کردن غذا و نگهداری روغن استفاده نشود زیرا نمک به کار رفته در غذا باعث تخریب این ظروف شده و نفوذ آلومینیوم به درون روغن را افزایش می دهد که مسمومیت زاست.

worldfood.ir

یاس

yassimanusha

yassimanusha
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 3101
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها