عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

برای جلوگیری از گرمازدگی آب فراوان بنوشید

برای جلوگیری از گرمازدگی آب فراوان بنوشید
چهارشنبه 22 تیر 1390  03:45 ب.ظ

برای جلوگیری از گرمازدگی آب فراوان بنوشید

 

تعرق زیاد در فصل گرما سبب می شود که توصیه ها برای نوشیدن مایعات و خصوصا آب در این فصل بیشتر از سایر فصل ها باشد.
دکتر مسعود کیمیاگر عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت وگو با خبرنگار وب دا، اظهار داشت: آب و دوغ کم نمک از نوشیدنی های مناسب فصل گرما است و همچنین نوشیدن چای کمرنگ، آب میوه طبیعی تهیه شده در منزل، ماءالشعیر، دوغ های خانگی بدون گاز و حتی آب گوجه فرنگی برای رفع عطش در فصل گرما مؤثر است.
وی با اشاره به این که کودکان و نوجوانان به علت تحرک و فعالیت جسمانی زیاد، نیاز به مایعات بیشتری دارند، افزود: توصیه می شود کودکان و نوجوانان در فصل گرما یک بطری آب آشامیدنی به همراه داشته باشند زیرا اگر مایعات مورد نیاز بدن آنها حین فعالیت جسمانی تامین نشود مستعد گرمازدگی هستند.
این متخصص تغذیه گفت: افراد بالای 55 و 60 سال دیرتر از زمان واقعی که بدنشان به آب نیاز دارد احساس تشنگی می کنند و رغبت زیادی به مصرف آب و مایعات از خودشان نشان نمی دهند، بنابراین سالمندان بایستی برای جلوگیری از بروز گرمازدگی روزانه حداقل به میزان 8 تا 10 لیوان آب سالم یا مایعاتی مثل دوغ کم نمک، چای کمرنگ و آب میوه طبیعی استفاده کنند.
به گفته دکتر کیمیاگر، آب هندوانه، آب هویج و حتی آب گوجه فرنگی تهیه شده در منزل به علت میزان قند پایین برای رفع عطش نیز مناسب است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، نوشابه های گازدار را بدترین نوشیدنی ها به لحاظ ایجاد سوء هاضمه و مشکلات گوارشی دانست و تصریح کرد: انواع دلسترها و ماء الشعیر که فاقد مواد افزودنی و طعم دهنده شیمیایی باشند نوشیدنی مناسبی در تامین مایعات از دست رفته بدن به شمار می رود.
وی با اشاره به این که نوشیدنی های کافئین دار هرگز نمی توانند جایگزین آب مورد نیاز بدن باشند، تاکید کرد: نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه و چای به دلیل کافئین و تئوفیلینی که دارند، ادرارآور هستند و نه تنها آب زیاد به بدن نمی رسانند بلکه سبب دفع آب می شوند.
دکتر کیمیاگر، آب را بهترین نوشیدنی در فصل گرما عنوان کرد و گفت: آب مفیدتر از آبمیوه های صنعتی با افزودنی ها هستند و در صورت مواجهه با کم آبی و عدم دسترسی به آب سالم آشامیدنی نوشیدن هر مایع مانند چای رقیق، دوغ کم نمک، شربت کم شیرین توصیه می شود.
این متخصص تغذیه افزود: مصرف میوه و سبزیجات بهترین راه برای رفع تشنگی در فصل گرما است و به افراد توصیه می شود برای جلوگیری از گرمازدگی مصرف میوه های آب دار مانند هندوانه، طالبی و خربزه را در برنامه غذایی خود بگنجانند.

worldfood.ir

یاس

yassimanusha

yassimanusha
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 3101
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها