عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

کودکان مبتلا به سوءتغذیه 8 برابر بیشتراز سایرین درمعرض خطرمرگ قرار دارند

کودکان مبتلا به سوءتغذیه 8 برابر بیشتراز سایرین درمعرض خطرمرگ قرار دارند
چهارشنبه 22 تیر 1390  03:53 ب.ظ

کودکان مبتلا به سوءتغذیه 8 برابر بیشتراز سایرین درمعرض خطرمرگ قرار دارند

 

دبیرعلمی ششمین همایش بیماری های شایع گوارش و کبد کودکان با بیان اینکه سوء تغذیه به صورت تدریجی به وجود می آید، گفت: سوء تغذیه باعث کاهش قد، وزن و ابتلا به اسهال و عفونت های تنفسی در کودکان می شود و مبتلایان به آن 8 برابر بیش از سایر کودکان در معرض خطر مرگ قرار دارند.
به گزارش ایسنا، دکتر علی اکبر سیاری در نشستی اظهار کرد: با استفاده از ابزارهای اندازه گیری قد، وزن، دور سر و منحنی استاندارد می توان برای پیشگیری از سوء تغذیه استفاده کرد.
وی با اشاره به این که موضوع اسهال به عنوان یکی از محورهای ششمین همایش بیماری های گوارش و کبد کودکان است، افزود: با فرا رسیدن فصل تابستان، کودکان به این بیماری مبتلا می شوند به گونه ای که کودکان ایران و جهان سالانه 2/3 بار به اسهال مبتلا می شوند البته برخی از آنان 9 بار در طول یکسال به این بیماری دچار می شوند.
وی با بیان اینکه ابتلا به اسهال، سه خطر را برای کودک به همراه دارد، گفت: کاهش آب، ابتلا به عفونت و سوء تغذیه از عوارض دچار شدن به اسهال است بگونه ای که سالانه 2/2 کودک زیر پنج سال در دنیا به علت ابتلا به اسهال حاد فوت می کنند چرا که آب بدن آنان به شدت کاهش پیدا می کند. البته دچار شدن به عفونت ها از شایع ترین علل ابتلا به اسهال هستند.
سیاری افزود: با دادن آموزش های ساده ای می توان از عوارض ابتلا به اسهال کاست. به عنوان نمونه لازم است مادران به کودکان مبتلا به این بیماری آب زیاد و محلولors بخورانند چرا که در بیشتر موارد اسهال حاد نیاز به درمان دارویی ندارد.
دبیرعلمی ششمین همایش بیماری های شایع گوارش و کبد کودکان افزود: 10 درصد کودکان مبتلا به اسهال دچار اسهال مقاوم می شوند که این نوع اسهال آنان را در معرض خطر مرگ قرار می دهد.
وی درباره شایعترین علل ابتلا به اسهال گفت: ابتلا به روتا ویروس، میکروبهای شیگلا - که باعث اسهال خونی می شود- سالمونلا، ایکولا و وبا از شایعترین دلایل ابتلا به اسهال است.
سیاری با بیان اینکه این میکروبها از راه مصرف آب و غذای آلوده به بدن منتقل می شوند، اظهار کرد: استفاده از آب و غذای سالم، شستن دست ها پیش از مصرف غذا باعث کاهش ابتلا به اسهال می شود.
وی با بیان اینکه رشد کودک 4 حالت دارد، اظهار کرد: گاهی اوقات رشد کودک کند می شود، در این حالت وضعیت او نیاز به بررسی دارد البته کندی رشد بسیار شایع است اما گاهی اوقات رشد کودک به مدت دو سال متوقف می شود، برخی کودکان هم دچار کاهش وزن می شوند. وضعیت این دسته از بیماران خطرناک است البته مشکل این کودکان در 98 درصد موارد از طریق گفت وگو با مادر و بررسی شرح حال بیمار رفع می شود.
سیاری با اشاره به بیماری cf گفت: cf یک بیماری ارثی است که باعث بیمار شدن ریه و پانکراس کودک می شود. این بیماران با اختلالاتی در زمینه جذب آب و غلیظ شدن ترشحات بدن مواجه و به عفونتهای مکرر ریوی دچار می شود.
دبیرعلمی ششمین همایش بیماری های شایع گوارش و کبد کودکان افزود: در حالت عادی آنزیم لیپاز در پانکراس باعث جذب چربی مورد نیاز بدن می شود اما پانکراس مبتلایان به cf، لیپاز ترشح نمی کند. در نتیجه آنان چربی دفع می کنند، در این شرایط علاوه بر کالری مورد نیاز، ویتامینهای a,d,e,k که محلول در چربی هستند را دفع می کنند در نتیجه دچار عفونت های مکرر تنفسی و سوء تغذیه می شوند.
وی افزود: بیماری cf در ایران از راه اندازه گیری میزان عرق و بررسی ژنتیک تشخیص داده می شود. ریه این بیماران باید به طور مرتب فیزیوتراپی و خلط آنها رقیق شوند. آنان باید آنتی بیوتیک مصرف کنند و وضعیت تغذیه خود را ارتقاء دهند. این بیماران لیپاز را به صورت کپسول مصرف می کند علاوه بر آن لازم است روی، سلنیوم و آهن اضافی نیز مصرف کند.
سیاری تاکید کرد: مبتلایان به cf قبلا پیش از سن10 سالگی فوت می کردند ولی الان سن 40 سالگی را پشت سر گذاشته اند. البته برای افزایش طول عمر آنان همکاری متخصصان بالینی، تغذیه، فیزیوتراپی، میکروبیولوژی و مددکاری اجتماعی به صورت تیمی لازم است که این اقدامات در بیمارستان مفید و مرکز طبی کودکان انجام می شود.
وی درباره علایم ابتلا به cf گفت: انسداد روده بزرگ، سرفه و خس خس سینه در ماههای اول تولد، افزوده نشدن به وزن کودک و ابتلا به کم خونی از علایم دچار شدن به cf هستند.
سیاری درباره شیوع اسهال در ایران گفت: پیش از این، این بیماری در ایران بسیار شایع بود به گونه ای که درسال 64، 34 هزار کودک زیر چهارسال فوت کردند ولی در حال حاضر به علت بهبود تغذیه کودک با شیر مادر، افزایش بهداشت محیط، باسواد شدن مادران، بهبود دسترسی به خدمات پزشکی و افزایش دسترسی به رسانه های جمعی مانند صدا و سیما، میزان شیوع اسهال بسیار کم شده است، بگونه ای که در آخرین آماری که در این زمینه گرفته شده بود میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری به دو هزارمورد در سال کاهش یافته بود.
سیاری درباره علل دل درد کودکان اظهار کرد: دل درد کودکان به دو دسته حاد و مزمن تشکیل می شود. کودک در دل درد حاد به صورت ناگهانی احساس درد در ناحیه شکم می کند و کودک و مادر زمان شروع دل درد را به یاد می آورند این نوع دل دردها حداکثر دو هفته به طول می انجامد.
وی افزود: برخی از دل دردها منجر به عمل جراحی می شود که آپاندیسیت از شایع ترین آنهاست. تو هم رفتن روده در دوران شیرخوارگی باعث دل درد حاد می شود. این کودکان با جیغ از خواب می پرند سپس شروع به استفراغ می کنند و ممکن است در مدفوع آنان خون دیده شود.
سیاری با بیان اینکه ابتلا به فتق در ناحیه کشاله ران نیز باعث دل دردهای حاد می شود، اظهار کرد: در این وضعیت بخشی از روده کودک از جدار شکم بیرون می آید و هنگام سرفه و گریه برجسته می شود. از سوی دیگر پسرانی که بیضه آنها پیچ می خورد نیز نیاز به عمل جراحی دارند.
دبیر علمی ششمین همایش بیماری های شایع گوارش و کبد کودکان، انسداد روده را یکی از علل ابتلا به دل دردهای حاد کودکان دانست و گفت: کودک به علت ابتلا به بیماری های مادرزادی یا بیماری های حاد دیگر دچار انسداد روده می شوند. از علائم ابتلا به این بیماری می توان به بزرگ شدن شکم، استفراغ صفراوی، دفع نشدن گاز و مدفوع اشاره کرد.
وی با بیان اینکه برخی دیگر از دل دردها علت طبی دارند و بیمار به عمل جراحی نیاز پیدا نمی کند، اظهار کرد: استفراغ معمولی در این دسته از بیمار ی ها می گنجد و در 90 درصد موارد این بیماران بدون نیاز به جراحی بهبود پیدا می کنند.
دبیرعلمی همایش بیماران گوارش و کبد کودکان با اشاره به دل دردهای مزمن اظهار کرد: این دل دردها ممکن است بیش از دو ماه طول بکشد و از نظر علت به دو دسته تقسیم می شود. در برخی موارد ابتلا به این دل درد علت عضوی دارد به گونه ای که یکی از اندامهای بدن ممکن است که عفونت کرده باشد و ممکن است دل دردها غیرعضوی باشند. علت این گونه دردها شناخته شده نیست و به چهار دسته تقسیم می شود.
سیاری در ادامه اظهار کرد: گاهی اوقات کودک دچار دل درد در ناحیه بالای ناف می شود. او در وضعیت های مختلفی مانند هنگام غذا خوردن و پیش از صرف صبحانه دچار این نوع دل درد می شود که به آن سوءهاضمه می گویند اما گاهی اوقات کودک همزمان با سردرد دچار دل درد در ناحیه اطراف ناف می شود که به این نوع دل دردها، دل درد میگرنی می گویند.
وی افزود: گاهی اوقات کودکان از ناحیه زیرناف دچار دل درد می شوند، در این شرایط برخی مواقع دچار اسهال و در برخی از مواقع دیگر دچار یبوست و نفخ می شوند که به این بیماری روده تحریک پذیر می گویند و بیشتر نوجوانان به آن مبتلا می شوند. گاهی اوقات نیز کودک در اطراف ناف احساس دل درد می کند، این گونه کودکان به طور طبیعی رشد می کنند و دل درد آنها همراه با اسهال و استفراغ نیست و خود به خود بهبود پیدا می کنند. البته ممکن است یک کودک دچار حالت های مختلف دل درد به طور همزمان باشد.
وی در پایان گفت: حدود چهار تا پنج درصد از مراجعان به متخصصان اطفال و 30 درصد از مراجعان به فوق تخصص های گوارش را مبتلایان به دل درد تشکیل می دهند.
در ادامه این نشست، دکتر غلامرضا خاتمی - رییس ششمین همایش گوارش و کبد کودکان- اظهار کرد: در این همایش سه روزه درباره بیماری های شایعی مانند سوء تغذیه، اسهال، دل درد، یبوست واخلاق پزشکی بحث می شود.
وی در ادامه گفت: سخنرانی ها در قالب 12 پنل ارایه می شود و در هر پنل 3 تا 4 سخنران درباره موضوع واحدی صحبت می کنند.
رییس همایش بیماران گوارش و کبد کودکان گفت: در این همایش حدود 60 پزشک فوق تخصص گوارش اطفال سخنرانی می کنند و استادانی که رشته آنها مرتبط به گوارش اطفال است مانند متخصصان آلرژی و ایمونولوژی، بیماریهای خونی، جراحی کودکان در این همایش شرکت می کنند.
خاتمی در پایان با اشاره به دل درد به عنوان یکی از بیمار ی های شایع کودکان گفت: یک چهارم بیماران مراجعه کننده به مطب پزشکان را مبتلایان به این عارضه تشکیل می دهند.

worldfood.ir

یاس

yassimanusha

yassimanusha
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 3101
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها