عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله: فرزند هفت سال سروَر، هفت سال فرمانبردار و هفت سال وزیر است. مکارم الاخلاق، ص222

كوهنوردي، گردش خون در عضلات را 20 برابر مي‌كند

كوهنوردي، گردش خون در عضلات را 20 برابر مي‌كند
چهارشنبه 22 تیر 1390  03:58 ب.ظ

جام جم آنلاين: كوهنوردي ميزان جريان خون در عضلات را تا 20 برابر افزايش مي‌دهد و فعاليت مويرگ‌ها هنگام كوهنوردي از 15 تا 95 درصد افزايش مي‌يابد.

رئيس فدراسيون پزشكي ورزشي ايران در گفت‌وگو با فارس افزود: از نظر پزشكي، كوهنوردي از رشته‌هاي مهم ورزشي است كه در تنظيم اعمال تمام اعضاي داخلي بدن انسان از جمله قلب، مغز، دستگاه گوارش، عضلات و استخوان‌ها دخالت عمده دارد و نقش پيشگيري از بيماري‌ها را ايفا مي‌كند.

لطفعلي پوركاظمي توضيح داد: در جريان كوهنوردي ميزان خون موجود در عضلات تا 20 برابر شده و مويرگ‌هاي خوني كه در جريان استراحت فقط به مقدار 15 درصد باز و فعال هستند هنگام كوهنوردي به بيش از 95 درصد مي‌رسند و در نتيجه انتقال مواد غذايي ضروري بدن با شتاب بيشتر و با كيفيتي‌ سودمندتر به نقاط مختلف بدن مي‌رسد.

به گفته وي، در جريان كوهنوردي از اعصاب سمپاتيك هورمون‌هاي (اپي‌نفرين) و (نورا پي‌ نفرين) بيشتري ترشح شده و به همراه مواد ديگري چون (آدنوزين تريفسفات) در گشادي و پرخوني عروق مربوطه دخالت بسزايي دارد.

رئيس فدراسيون پزشكي ورزشي ايران تصريح كرد: همچنين ميزان جريان قلب و فشار خون شرياني نيز افزايش مي‌يابد و از اين طريق مي‌توان جريان خون مغز و فشار داخلي بدن و عضلات را به بهترين وجهي تأمين كرد.

 

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

hasantaleb

hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها