عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

كوهنوردي، گردش خون در عضلات را 20 برابر مي‌كند

كوهنوردي، گردش خون در عضلات را 20 برابر مي‌كند
چهارشنبه 22 تیر 1390  03:58 ب.ظ

جام جم آنلاين: كوهنوردي ميزان جريان خون در عضلات را تا 20 برابر افزايش مي‌دهد و فعاليت مويرگ‌ها هنگام كوهنوردي از 15 تا 95 درصد افزايش مي‌يابد.

رئيس فدراسيون پزشكي ورزشي ايران در گفت‌وگو با فارس افزود: از نظر پزشكي، كوهنوردي از رشته‌هاي مهم ورزشي است كه در تنظيم اعمال تمام اعضاي داخلي بدن انسان از جمله قلب، مغز، دستگاه گوارش، عضلات و استخوان‌ها دخالت عمده دارد و نقش پيشگيري از بيماري‌ها را ايفا مي‌كند.

لطفعلي پوركاظمي توضيح داد: در جريان كوهنوردي ميزان خون موجود در عضلات تا 20 برابر شده و مويرگ‌هاي خوني كه در جريان استراحت فقط به مقدار 15 درصد باز و فعال هستند هنگام كوهنوردي به بيش از 95 درصد مي‌رسند و در نتيجه انتقال مواد غذايي ضروري بدن با شتاب بيشتر و با كيفيتي‌ سودمندتر به نقاط مختلف بدن مي‌رسد.

به گفته وي، در جريان كوهنوردي از اعصاب سمپاتيك هورمون‌هاي (اپي‌نفرين) و (نورا پي‌ نفرين) بيشتري ترشح شده و به همراه مواد ديگري چون (آدنوزين تريفسفات) در گشادي و پرخوني عروق مربوطه دخالت بسزايي دارد.

رئيس فدراسيون پزشكي ورزشي ايران تصريح كرد: همچنين ميزان جريان قلب و فشار خون شرياني نيز افزايش مي‌يابد و از اين طريق مي‌توان جريان خون مغز و فشار داخلي بدن و عضلات را به بهترين وجهي تأمين كرد.

 

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

hasantaleb

hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها