عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله: فرزند هفت سال سروَر، هفت سال فرمانبردار و هفت سال وزیر است. مکارم الاخلاق، ص222

گياه ترخون، رشد ايمني بدن را ارتقا مي بخشد

گياه ترخون، رشد ايمني بدن را ارتقا مي بخشد
چهارشنبه 22 تیر 1390  04:12 ب.ظ

'ترخون' موجب تحريك و تهييع مغز،سيستم عصبي،سيستم گوارشي،سيستم گردش خون و سيستم هورموني(اندوكريني) مي ‏شودو به عبارتي اين گياه سيستم ‏هاي متابوليكي را تحريك مي ‏كند و در نتيجه رشد و ايمني بدن را ارتقا مي بخشد.
گياه ترخون، رشد ايمني بدن را ارتقا مي بخشد

به گزارش ايرنا ، 'ترخون' به عنوان يك سبزي معطر است و بيشتر به صورت يك سبزي در پخت و پز استفاده مي ‏شود از اين سبزي براي مصارف پزشكي نيز استفاده مي ‏كنند.


خواص مفيد ترخون


ترخون منبع بسيار خوبي از آهن، كلسيم و منگنز و داراي پتاسيم، منيزيم و ويتامين ‏هاي A و C است و به دليل داشتن خاصيت بي‏ حس‏ كنندگي در دهان، يونانيان باستان اين گياه را براي تسكين دندان درد مي‏ جويدند.


اين گياه همچنين در قرون وسطي به عنوان يك پادزهر براي درمان سم مارگزيدگي استفاده مي ‏شد.از ديگر خواص مفيد ترخون مي ‏توان به مواردي چون كمك به هضم بهتر غذا،مسكن ملايم و يك كمك كننده‏ ي خوب به پيشگيري از بيماري‏ هاي قلبي و چاقي اشاره كرد(البته به شرط اين كه به جاي نمك استفاده شود.).


از قديم الايام براي درمان دردهاي شكمي و افزايش اشتها از ترخون استفاده مي ‏شده است.اين گياه مخصوصاً اگر به شكل دم كرده مصرف شود براي رفع خستگي و آرامش اعصاب بسيار سودمند است به همين دليل براي افراد بيش فعال مفيد است.


ترخون توليد صفرا به وسيله ‏ي كبد را افزايش مي‏ دهد و به اين ترتيب به هضم و گوارش غذا كمك مي‏كند و موجب افزايش سرعت فرايند سم ‏زدايي در بدن مي‏ شود.


افرادي كه فشار خون بالايي دارند مي‏توانند از اين سبزي به جاي نمك در غذا استفاده نمايند.ترخون توانايي بسيار زيادي براي مبارزه با كرم‏هاي روده‏اي نيز دارد.


اشتها آور


ترخون ترشح شيره‏ هاي گوارشي معده را تحريك مي ‏كند و به همين دليل موجب افزايش اشتها مي‏شود.اين اتفاق درست در زماني شروع مي ‏شود كه شما آن را در دهان تان قرار مي ‏دهيد جايي كه در آن بزاق توليد مي‏ شود.در قسمت ‏هاي پايين‏ تر دستگاه گوارشي،شيره‏ ي معده و صفرا ترشح مي ‏شوند تا اگر غذايي در معده باشد سرعت هضم مواد غذايي را افزايش دهند و اگر نباشد و به عبارتي معده خالي باشد به نوبه ‏ي خود موجب افزايش اشتها شوند.


كمك به بهبود گردش خون


روغن ‏هاي فرار موجود در ترخون گردش خون و مخاط را بهبود مي ‏بخشند و به توزيع مناسب مواد مغذي، اكسيژن،هورمون ‏ها و آنزيم ‏ها در سراسر بدن كمك مي ‏كنند.


بوزدايي


بوي تند و معطر ترخون براي دور كردن بوي بد از بدن استفاده مي ‏شود.ترخون همچنين موجب مهار رشد ميكروب ‏هاي روي پوست نيز مي ‏شود و به اين ترتيب موجب كاهش بيشتر بوي بدن مي ‏شود.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

hasantaleb

hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها