عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

گياه ترخون، رشد ايمني بدن را ارتقا مي بخشد

گياه ترخون، رشد ايمني بدن را ارتقا مي بخشد
چهارشنبه 22 تیر 1390  04:12 ب.ظ

'ترخون' موجب تحريك و تهييع مغز،سيستم عصبي،سيستم گوارشي،سيستم گردش خون و سيستم هورموني(اندوكريني) مي ‏شودو به عبارتي اين گياه سيستم ‏هاي متابوليكي را تحريك مي ‏كند و در نتيجه رشد و ايمني بدن را ارتقا مي بخشد.
گياه ترخون، رشد ايمني بدن را ارتقا مي بخشد

به گزارش ايرنا ، 'ترخون' به عنوان يك سبزي معطر است و بيشتر به صورت يك سبزي در پخت و پز استفاده مي ‏شود از اين سبزي براي مصارف پزشكي نيز استفاده مي ‏كنند.


خواص مفيد ترخون


ترخون منبع بسيار خوبي از آهن، كلسيم و منگنز و داراي پتاسيم، منيزيم و ويتامين ‏هاي A و C است و به دليل داشتن خاصيت بي‏ حس‏ كنندگي در دهان، يونانيان باستان اين گياه را براي تسكين دندان درد مي‏ جويدند.


اين گياه همچنين در قرون وسطي به عنوان يك پادزهر براي درمان سم مارگزيدگي استفاده مي ‏شد.از ديگر خواص مفيد ترخون مي ‏توان به مواردي چون كمك به هضم بهتر غذا،مسكن ملايم و يك كمك كننده‏ ي خوب به پيشگيري از بيماري‏ هاي قلبي و چاقي اشاره كرد(البته به شرط اين كه به جاي نمك استفاده شود.).


از قديم الايام براي درمان دردهاي شكمي و افزايش اشتها از ترخون استفاده مي ‏شده است.اين گياه مخصوصاً اگر به شكل دم كرده مصرف شود براي رفع خستگي و آرامش اعصاب بسيار سودمند است به همين دليل براي افراد بيش فعال مفيد است.


ترخون توليد صفرا به وسيله ‏ي كبد را افزايش مي‏ دهد و به اين ترتيب به هضم و گوارش غذا كمك مي‏كند و موجب افزايش سرعت فرايند سم ‏زدايي در بدن مي‏ شود.


افرادي كه فشار خون بالايي دارند مي‏توانند از اين سبزي به جاي نمك در غذا استفاده نمايند.ترخون توانايي بسيار زيادي براي مبارزه با كرم‏هاي روده‏اي نيز دارد.


اشتها آور


ترخون ترشح شيره‏ هاي گوارشي معده را تحريك مي ‏كند و به همين دليل موجب افزايش اشتها مي‏شود.اين اتفاق درست در زماني شروع مي ‏شود كه شما آن را در دهان تان قرار مي ‏دهيد جايي كه در آن بزاق توليد مي‏ شود.در قسمت ‏هاي پايين‏ تر دستگاه گوارشي،شيره‏ ي معده و صفرا ترشح مي ‏شوند تا اگر غذايي در معده باشد سرعت هضم مواد غذايي را افزايش دهند و اگر نباشد و به عبارتي معده خالي باشد به نوبه ‏ي خود موجب افزايش اشتها شوند.


كمك به بهبود گردش خون


روغن ‏هاي فرار موجود در ترخون گردش خون و مخاط را بهبود مي ‏بخشند و به توزيع مناسب مواد مغذي، اكسيژن،هورمون ‏ها و آنزيم ‏ها در سراسر بدن كمك مي ‏كنند.


بوزدايي


بوي تند و معطر ترخون براي دور كردن بوي بد از بدن استفاده مي ‏شود.ترخون همچنين موجب مهار رشد ميكروب ‏هاي روي پوست نيز مي ‏شود و به اين ترتيب موجب كاهش بيشتر بوي بدن مي ‏شود.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

hasantaleb

hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها