عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

مصرف غذای چرب توان مغز را در کنترل وزن مختل می کند

مصرف غذای چرب توان مغز را در کنترل وزن مختل می کند
چهارشنبه 22 تیر 1390  04:32 ب.ظ

مصرف غذای چرب توان مغز را در کنترل وزن مختل می کند

 

یک آزمایش جدید نشان داد افراد چاق و کسانی که رژیم غذایی پر چرب دارند با خطر آسیب دسته ای از نورون ها (سلولهای عصبی) مواجه هستند که در بخش کلیدی مغز در کنترل وزن نقش دارند.وقتی این گروه از نورونها در اثر مصرف زیاد غذاهای چرب آسیب ببینند مغز در کنترل وزن بدن دچار مشکل و ناتوانی می شود.
دکتر جوشوآتالر، کارشناسان مرکز دیابت و چاقی اکسلنس در دانشگاه واشنگتن و دستیاران وی روی مغز موشهای آزمایشگاهی مطالعه کردند که برای دوره های کوتاه مدت و بلندمدت از رژیم های غذایی پرچرب استفاده کرده بودند.
این موشها به گروههای 6 تا 10 تایی تقسیم شدند و در دوره های یک روزه تا هشت ماهه به آنها غذاهای پرچرب داده شد. سپس در طول این دوره ها مغز موشها به دقت و با جزئیات مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. در این بررسی های دقیق متخصصان متوجه آسیب دیدگی و در نهایت از دست رفتن نورونها حیاتی تنظیم کننده وزن در مغز موش ها شدند.
دکتر تالر در بیانیه ای تاکید کرد: احتمال آسیب دیدگی سلولهای مغزی در صورت مصرف زیاد غذاهای پرچرب می تواند توجیه کند که چرا برای این افراد چاق کم کردن وزن کار دشواری است.
به گزارش روزنامه بلومبرگ، این متخصصان دریافتند اگر موشها 3 روز متوالی از غذاهای چرب مانند رژیم غذایی معمول آمریکایی استفاده کنند پس از این 3 روز خیلی بیشتر کالری مصرف می کنند و به مرور در طول این مطالعات به وزن آنها افزوده می شود.
دکتر تالر چنین نتیجه گرفت که اگر بتوان دارویی تولید کرد که از احتمال آسیب دیدگی به این نورونها جلوگیری کند می توان به راه کاری موثر برای مقابله با پرخوری و چاقی دست پیدا کرد.

worldfood.ir

یاس

yassimanusha

yassimanusha
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 3101
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها