عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

تهمتي بزرگ بر ابوطالب مومن قريش

تهمتي بزرگ بر ابوطالب مومن قريش
چهارشنبه 22 تیر 1390  04:37 ب.ظ

تهمتي بزرگ بر ابوطالب مومن قريش
تفسير نمونه ج : 5ص :191 
آنها با شنيدن سخنان تو كه از سرچشمه وحى تراوش كرده و بر زبان حقگوى تو جارى شده است متوسل به ضربه تهمت شده ، مى‏گويند : اينها چيزى جز افسانه‏ها و داستانهاى ساختگى پيشينيان نيست ! ( يقول الذين كفروا ان هذا الا اساطير الاولين) در آيه بعد مى‏گويد آنها به اين مقدار نيز قناعت نمى‏كنند و علاوه بر اينكه خود گمراهند پيوسته تلاش مى‏كنند افراد حق طلب را با سمپاشيهاى گوناگون از پيمودن اين مسير باز دارند ، لذا آنها را از نزديك شدن به پيامبر نهى مى‏كنند  ((و هم ينهون عنه
و خودشان نيز از او فاصله مى‏گيرند  و يناون عنه)).
بى خبر از اينكه هر كس با حق درافتد تيشه بر ريشه خود زده ، و سرانجام طبق سنت ثابت آفرينش ، چهره حق از پشت ابرها نمايان مى‏گردد و با جاذبه‏اى كه دارد پيروز خواهد شد و باطل همانند كفهاى بى ارزش روى آب نابود مى‏گردد ، بنابراين تلاش و فعاليت آنها به شكست خودشان منتهى خواهد شد و جز خود را هلاك نمى‏كنند ، ولى قدرت بر درك اين حقيقت ندارند  و ان يهلكون الا انفسهم و ما يشعرون))
 
تهمتى بزرگ بر ابو طالب مؤمن قريش 
از آنچه در تفسير آيه فوق گفته شد به خوبى روشن مى‏شود كه اين آيه بحثهاى مربوط به مشركان لجوج و دشمنان سرسخت پيامبر را تعقيب مى‏كند و ضمير هم طبق قواعد ادبى به كسانى بر مى‏گردد كه در آيه مورد بحث قرار گرفته‏اند ، يعنى كافران متعصبى كه از هيچگونه آزار به پيامبر و ايجاد مانع در راه دعوت او مضايقه نداشتند . 
ولى با نهايت تاسف ديده مى‏شود كه بعضى از مفسران اهل تسنن بر خلاف 
تفسير نمونه ج : 5ص :192 
تمام قواعد ادبى آيه دوم را از آيه قبل بريده و آن را در باره ابو طالب پدر امير مؤمنان على (عليه‏السلام‏) دانسته‏اند ! آنها آيه را چنين معنى مى‏كنند جمعى هستند ، از پيامبر اسلام دفاع مى‏كنند ولى در عين حال از او فاصله ميگيرند ! و هم ينهون عنه و ينؤن عنه)) پاره ديگرى از آيات قرآن را كه در جاى خود به آن اشاره خواهد شد. 
مانند آيه 114 توبه و 56 قصص نيز گواه بر مدعاى خود قرار ميدهند. 
ولى تمام علماى شيعه و بعضى از بزرگان اهل تسنن مانند ابن ابى الحديد شارح نهج البلاغه و قسطلانى در ارشاد السارى وزينى دحلان در حاشيه سيره حلبى ابو طالب را از مؤمنان اسلام ميدانند ، در منابع اصيل اسلام نيز شواهد فراوانى براى اين موضوع مى‏يابيم كه با بررسى آنها در تعجب و حيرت عميق فرو ميرويم كه چرا ابو طالب از طرف جمعى اين چنين مورد بى‏مهرى و اتهام قرار گرفته است ؟ ! كسى كه با تمام وجود خود از پيامبر اسلام دفاع مى‏كرد ، و بارها خود و فرزند خويش را در مواقع خطر همچون سپر در برابر وجود پيامبر اسلام قرار داد چگونه ممكن است مورد چنين اتهامى واقع شود ؟ ! اين جا است كه محققان باريك بين چنين حدس زده‏اند كه موج مخالفت بر ضد ابو طالب يك موج سياسى است كه از مخالفت شجره خبيثه بنى اميه با موقعيت على (عليه‏السلام‏) سرچشمه گرفته است . 
منبع : تفسیر نمونه : سوره انعام آیات 26- 1
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

******

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 6234
محل سکونت : یزد
دسترسی سریع به انجمن ها