عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

ابن مسعود( نخستين كسي كه قرآن را در مكه آشكارا خواند)

چهارشنبه 22 تیر 1390  04:39 ب.ظ

تفسير نمونه ج : 23ص :189 
روشن است كه اهل بيت پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) جز به سوى خدا دعوت نمى‏كنند ، و جز به اطاعت او نمى‏خوانند ، و هاديان راه و كشتيهاى نجات در اين درياى متلاطم زندگى دنيا هستند ، و بنابر اين يكى از مصداقهاى جلال و اكرام الهى محسوب مى‏شوند ، چه اينكه خداوند به وسيله اوليائش مردم را مشمول نعمت هدايت مى‏سازد . 
4 -بعضى نقل كرده‏اند كه نخستين بخشى از قرآن مجيد كه در مكه بر قريش آشكار خوانده شد آيات آغاز همين سوره الرحمن بود ، عبد الله بن مسعود مى‏گويد : ياران رسول خدا (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) جمع شدند و گفتند تاكنون قريش از قرآن هيچ نشنيده‏اند ، در ميان ما كيست كه قرآن را آشكارا بر آنها بخواند ، من گفتم آن كس منم ! گفتند : ما مى‏ترسيم تو را آزار دهند ، بهتر اين است كه كسى اين كار را بر عهده گيرد كه قبيله نيرومندى داشته باشد تا از او دفاع كنند .
گفتم مرا به حال خود بگذاريد خداوند مدافع من است
روز ديگر ابن مسعود در وسط روز در كنار مقام ابراهيم قرار گرفت و در حالى كه قريش در مجلس خود نشسته بودند برخاست و با صداى بلند شروع كرد : بسم الله الرحمن الرحيم الرحمن علم القران ... و همچنان ادامه داد ، قريش خاموش شدند و گوش فرا دادند سپس گفتند : اين مرد بى سر و پا چه مى‏گويد ؟ ! بعضى گفتند : او قسمتى از سخنانى را كه محمد آورده است تلاوت مى‏كند ، برخاستند و محكم بر صورت او كوبيدند ، ولى او همچنان به تلاوت سوره تا آنجا كه خدا مى‏خواست ادامه داد . 
سپس به سوى اصحاب پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) برگشت در حالى كه آثار زخم بر صورتش نمايان بود ، گفتند ما از همين بر تو مى‏ترسيديم ! ابن مسعود گفت : هرگز اين دشمنان خدا در نظر من اين اندازه كوچك 
تفسير نمونه ج : 23ص :190 
نبودند ، اگر مى‏خواهيد فردا هم ادامه مى‏دهم ابدا ترس ندارم ، گفتند : نه ، همين مقدار كافى است ، آنچه را كه آنها نمى‏خواستند بر آنها خواندى. 
به همين دليل ابن مسعود را نخستين كسى مى‏شمرند كه قرآن را در مكه آشكارا براىمشركان خواند. 
خداوندا ! تو ذو الجلال و الاكرامى ، به جلال و اكرامت سوگند كه ما را از نعمتها و مواهب بهشتى محروم مگردان. 
پروردگارا ! دايره رحمتت بسيار گسترده است هر چند ما عملى كه شايسته آن باشد انجام نداده‏ايم آنچه لايق مقام رحمانيت تو است با ما رفتار كن. 
بار الها ! ما هيچيك از نعمتهاى تو را تكذيب نمى‏كنيم ، و خود را همواره غرق احسان تو مى‏دانيم ، آنها را بر ما مستدام دار ! آمين يا رب العالمين. 
منبع : تفسیر نمونه : سوره رحمن آیات 78 – 26
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 6234
دسترسی سریع به انجمن ها