عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

ابن مسعود( نخستين كسي كه قرآن را در مكه آشكارا خواند)

چهارشنبه 22 تیر 1390  04:39 ب.ظ

تفسير نمونه ج : 23ص :189 
روشن است كه اهل بيت پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) جز به سوى خدا دعوت نمى‏كنند ، و جز به اطاعت او نمى‏خوانند ، و هاديان راه و كشتيهاى نجات در اين درياى متلاطم زندگى دنيا هستند ، و بنابر اين يكى از مصداقهاى جلال و اكرام الهى محسوب مى‏شوند ، چه اينكه خداوند به وسيله اوليائش مردم را مشمول نعمت هدايت مى‏سازد . 
4 -بعضى نقل كرده‏اند كه نخستين بخشى از قرآن مجيد كه در مكه بر قريش آشكار خوانده شد آيات آغاز همين سوره الرحمن بود ، عبد الله بن مسعود مى‏گويد : ياران رسول خدا (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) جمع شدند و گفتند تاكنون قريش از قرآن هيچ نشنيده‏اند ، در ميان ما كيست كه قرآن را آشكارا بر آنها بخواند ، من گفتم آن كس منم ! گفتند : ما مى‏ترسيم تو را آزار دهند ، بهتر اين است كه كسى اين كار را بر عهده گيرد كه قبيله نيرومندى داشته باشد تا از او دفاع كنند .
گفتم مرا به حال خود بگذاريد خداوند مدافع من است
روز ديگر ابن مسعود در وسط روز در كنار مقام ابراهيم قرار گرفت و در حالى كه قريش در مجلس خود نشسته بودند برخاست و با صداى بلند شروع كرد : بسم الله الرحمن الرحيم الرحمن علم القران ... و همچنان ادامه داد ، قريش خاموش شدند و گوش فرا دادند سپس گفتند : اين مرد بى سر و پا چه مى‏گويد ؟ ! بعضى گفتند : او قسمتى از سخنانى را كه محمد آورده است تلاوت مى‏كند ، برخاستند و محكم بر صورت او كوبيدند ، ولى او همچنان به تلاوت سوره تا آنجا كه خدا مى‏خواست ادامه داد . 
سپس به سوى اصحاب پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) برگشت در حالى كه آثار زخم بر صورتش نمايان بود ، گفتند ما از همين بر تو مى‏ترسيديم ! ابن مسعود گفت : هرگز اين دشمنان خدا در نظر من اين اندازه كوچك 
تفسير نمونه ج : 23ص :190 
نبودند ، اگر مى‏خواهيد فردا هم ادامه مى‏دهم ابدا ترس ندارم ، گفتند : نه ، همين مقدار كافى است ، آنچه را كه آنها نمى‏خواستند بر آنها خواندى. 
به همين دليل ابن مسعود را نخستين كسى مى‏شمرند كه قرآن را در مكه آشكارا براىمشركان خواند. 
خداوندا ! تو ذو الجلال و الاكرامى ، به جلال و اكرامت سوگند كه ما را از نعمتها و مواهب بهشتى محروم مگردان. 
پروردگارا ! دايره رحمتت بسيار گسترده است هر چند ما عملى كه شايسته آن باشد انجام نداده‏ايم آنچه لايق مقام رحمانيت تو است با ما رفتار كن. 
بار الها ! ما هيچيك از نعمتهاى تو را تكذيب نمى‏كنيم ، و خود را همواره غرق احسان تو مى‏دانيم ، آنها را بر ما مستدام دار ! آمين يا رب العالمين. 
منبع : تفسیر نمونه : سوره رحمن آیات 78 – 26
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 6234
دسترسی سریع به انجمن ها